Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a avut o întrevedere cu reprezentanții organizațiilor societății civile, cu care a discutat despre evoluțiile de pe agenda de integrare europeană, inclusiv despre demararea procesului de evaluare a legislației naționale cu cea a UE. „Suntem deschiși la orice propuneri care ne vor ajuta să lucrăm mai eficient, împreună, în procesul de negocieri”, este mesajul transmis de Cristina Gherasimov.
Au fost analizate modalitățile prin care societatea civilă poate contribui la avansarea procesului de integrare europeană.
„Organizațiile societății civile sunt un pilon esențial în construirea unei comunități europene mai unite, mai democratice și mai prospere. De aceea, contăm pe sprijinul lor, pentru că integrarea europeană nu este proiectul unui politician, al unui guvern sau al unui partid, ci un obiectiv de țară”, a declarat viceprim-ministra Cristina Gherasimov.
În 7 februarie, delegația țării noastre la Bruxelles a dat startul procesului de evaluare a legislației naționale cu cea a UE. Echipa guvernamentală de la Chișinău a cunoscut reprezentanții Comisiei Europene, cu care se va lucra pe parcursul procesului de negocieri.
„Scopul reuniunii a fost detalierea următorilor pași, urmare a Deciziei Consiliului European din decembrie 2023 de a deschide negocierile de aderare cu Republica Moldova - și anume lansarea așa-numitului proces de “screening”, care presupune, în practică, evaluarea conformității legislației naționale, capitol cu capitol, cu acquis-ul comunitar. De asemenea, am convenit calendarul și detaliile procedurale ale acestei etape complexe din parcursul nostru european”, a anunțat viceprim-ministra pentru integrare europeană, Cristina Gherasimov.
În 23 iunie 2023, Republica Moldova a obținut statut de țară candidată pentru aderarea la Uniunea Europeană, iar în 14 decembrie 2023, Consiliul European a dat aviz pozitiv deschiderii negocierilor pentru aderarea Republicii Moldova și a Ucrainei la Uniunea Europeană.