Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a avut o întrevedere cu ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene, acreditați în Republica Moldova. Printre subiectele abordate au fost și prioritățile Guvernului în ceea ce privește agenda de integrare europeană.
Totodată, s-a discutat și despre evaluarea legislației naționale cu cea a UE - proces care a fost demarat în urmă cu două săptămâni.
„Ne-am referit, de asemenea, la implementarea ultimelor trei recomandări ale Comisiei Europene. În context, am subliniat angajamentul autorităților de a continua reformele în sistemul judiciar și în procesul de deoligarhizare.
Am mulțumit pentru susținerea constantă oferită, inclusiv în obținerea votului pozitiv pentru lansarea negocierilor de aderare. Ne bucurăm să avem cea mai apropiată relație cu UE din istoria modernă a țării noastre și vom continua să dezvoltăm acest parteneriat, astfel încât Republica Moldova să devină stat membru al UE”, a scris Gherasimov pe pagina ei de Facebook.
Republica Moldova a dat start la 6 februarie, procesului de evaluarea a legislației naționale cu cea a Uniunii Europene. În cadrul reuniunii de la Bruxelles, cu echipa Comisiei Europene, condusă de către Gert-Jan Koopman, șeful Direcției Generale Vecinătate și Negocieri de Extindere a UE, a permis echipei guvernamentale din R. Moldova să facă cunoștință cu cei cu care va lucra pe parcursul procesului de negocieri.
„Screening-ul”, cunoscut și ca examinarea analitică a acquis-ului Uniunii Europen, corpusul de legi ale UE aplicabile în UE, reprezintă stadiul de pregătire a negocierilor de aderare.
Procesul de examinare este împărțit în 35 de capitole, grupate în 6 clustere. Acesta este de o importanță vitală, deoarece constituie baza negocierilor bilaterale dintre UE și diferitele țări candidate.
Examinarea este un exercițiu formal și tehnic efectuat de Comisia Europeană în vederea pregătirii negocierilor de aderare.
Exercițiul permite țărilor candidate să se familiarizeze cu acquis-ul și obligațiile pe care le presupune acesta, întrucât țara candidată trebuie să poată implementa acquis-ul, și, prin urmare, contribuie la pregătirile lor pentru aderare.
În timpul negocierilor de aderare se poate efectua o examinare suplimentară dacă legislația UE a fost actualizată.