Uniunea Europeană a aprobat miercuri cel de-al 13-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, a declarat președinția UE belgiană pe platforma de socializare X.
„Ambasadorii UE tocmai au convenit în principiu asupra unui al 13-lea pachet de sancțiuni în cadrul agresiunii Rusiei împotriva Ucrainei”, a spus președinția belgiană, numindu-l „unul dintre cele mai ample aprobate de UE”.
Noul pachet va viza aproape 200 de entități și persoane adăugate pe listă, potrivit sursei.
Pachetul va fi aprobat oficial pe 24 februarie, atunci când se vor marca doi ani de la invazia nejustificată a Rusiei în Ucraina.
Șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a salutat acordul privind cel de-al 13-lea pachet de sancțiuni împotriva Federației Ruse și a menționat că este necesar de slăbit mașina de război a liderului de la Kremlin.
„Trebuie să continuăm să slăbim mașina de război a lui Putin. Prin introducerea unui total de 2.000 de puncte, continuăm să punem presiune puternică asupra Kremlinului. De asemenea, continuăm să reducem accesul Rusiei la drone”, a scris ea pe pagina sa de X, fostul Twitter.



























































