Au achitat până la 10.500 de dolari pentru a ajunge în Moldova. Noaptea trecută, opt cetățeni ai Ucrainei au fost prinși în momentul traversării ilegale a frontierei de stat, în apropiere de Basarabeasca. Bărbații au fost detectați cu ajutorul mijloacelor de observare fixe și a sistemului de aeronavă fără pilot la bord. Aceștia au solicitat azil pe teritoriul țării noastre.
Incidentul a avut loc noaptea trecută, în zona de responsabilitate a Sectorului Poliției de Frontieră Basarabeasca. În timpul executării unei misiuni de supraveghere a frontierei de stat, patrula mobilă a auzit focuri de armă dinspre Ucraina. În acest sens, operativ s-a acționat pe linie de informare și intervenție în apropierea liniei de frontieră moldo-ucraineană.
S-a recurs la examinarea terenului cu ajutorul mijloacelor de observare fixe și a sistemului de aeronavă fără pilot la bord. În rezultat, la fața locului grupele de intervenție au surprins mai multe persoane care traversau fraudulos frontiera dinspre Ucraina în Republica Moldova. La fața locului au fost identificați opt bărbați ucraineni.
Străinii au comunicat că pentru a ajunge în țara noastră, au fost ajutați și ar fi achitat în Ucraina sume de la 3.000 până la 10.500 de dolari fiecare.
De asemenea, din declarațiile acestora s-a stabilit că aceștia ar fi fost ajutați de doi complici. Unul urma să-i transporte din regiunea Odesa către localitatea Ogorodnoe, persoană care se află în căutare de către autoritățile din Moldova pentru cazuri similare. Al doilea era călăuză și i-a însoțit până în apropierea liniei de frontieră moldo-ucrainene. Dar, în baza acțiunilor comune, la scurt timp autoritățile Serviciului Grăniceresc de Stat al Ucrainei au reținut călăuza.
Cei opt migranți au solicitat azil pe teritoriul Republicii Moldova. Investigațiile pe caz sunt în desfășurare.