Autoritățile de la Chișinău vor cumpăra încă un radar de supraveghere aeriană, iar contractul de achiziție va fi semnat în câteva săptămâni. Declarațiile au fost făcute de ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi. Oficialul nu a oferit multe detalii, însă a precizat că sistemul va fi cumpărat dintr-o finanțare externă.
„- Va avea o capacitate mult mai mare, dar ele vin complimentar unul la altul. Unu are o caracteristică, altul alta și doar în sistem funcționează perfect.
- Când va fi procurat?
- O să semnăm contractul de achiziție în următoarele săptămâni și în dependență de producție, dar nu mai târziu de sfârșitul anului 2025.
- Ce valoare are?
- Nu o să vin cu detalii”.
În prezent, țara noastră are în jur de 20 de radare, dar acestea sunt învechite și nu fac față amenințărilor actuale. Anatolie Nosatîi a precizat că în prezent se caută soluții privind dotarea țării noastre și cu sisteme de apărare antiaeriană. Cât despre drona rusească Shahed, care potrivit apărării ucrainene a survolat zilele trecute și spațiul nostru aerian, ministerul Apărării susține că informația nu se confirmă.
„Noi nu am înregistrat violarea spațiului aerian al Republicii Moldova. Aceasta nu s-a confirmat cu sistemele noastre de monitorizare, nici din activitatea altor structuri de forță. Declarațiile nu se contrazic, nu negați ce spun ucrainenii?- Doar o să menționez că din informația care o avem noi, nu pot să confirm acest fapt”.
Amintim că, la începutul acestei săptămâni, forțele de apărare aeriană a Ucrainei au anunțat că o dronă rusească de tip Shahed a survolat spațiul aerian al Republicii Moldova. Aparatul de zbor ar fi înaintat câteva zeci de kilometri în țara noastră, iar ulterior a intrat în regiunea Hmelinițk din Ucraina, unde a și fost distrus. Amintim că anterior, Autoritățile de la Chișinău au declarat că radarul pe care îl deține Republica Moldova nu poate detecta dronele de tip Shahed.
De la începutul invaziei ruse în Ucraina au fost înregistrate mai multe cazuri când dronele sau rachetele rusești au survolat spațiul aerian al Republicii Moldova. De asemenea, resturi de proiectile doborâte au fost depistate pe teritoriul țării noastre, unele cu încărcătură explozivă. Recent, un asemenea caz de acest fel a avut loc la Etulia, Vulcănești. Printre fragmentele de dronă depistate era și partea de luptă, care conținea circa 50 de kg de substanță explozivă. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, iar explozibilul a fost detonat controlat de geniștii moldoveni.