Avocații deputatei Marina Tauber au fost anunțați despre faptul că urmează să îi fie ridicată imunitatea parlamentară. Potrivit ei, este învinuită pentru că a organizat un „flashmob” la Curtea de Apel, în ziua în care a fost condamnat Ilan Șor. Declarațiile au fost făcute în cadrul unui briefing de presă, în Parlamentul Republicii Moldova.
„Ca atare ridicarea imunității a fost organizată ca nimeni să nu atragă atenția la raportul penibil a domnului Recean. Am ajuns noi în așa un hal că un procuror și Procuratura Anticorupție sunt marionetele în mâinile celor de la Guvernare. Încă două săptămâni în urmă domnul Recean trebuia să prezinte raportul pentru activitate. El nu a venit, se pare ca are o frică de noi, echipa lui Ilan Șor. (...). Premierul Dorin Recean este un consumator de droguri care nu are nimic de spus oamenilor, iar din acest motiv el organizează show-uri”, a declarat Mariana Tauber.
Totodată, deputata a susținut că acest caz va „intra în istoria globului pământesc”, și de asemenea, s-a referit și la vizita bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul, în Rusia, menționând că are susținerea lui Ilan Șor.
„O să vă povestesc pe scurt. Această solicitare va intra în istoria globului pământesc.
Ce mi se încriminează este de râs și de plâns. La ultima ședintă a Curții de Apel, unde a primit condamnarea Ilan Șor, eu am venit cu susținători și megafoane. Sunt învinuită că am intrat acolo și am scandat niște lozinci pentru a atrage atenția societății. Astăzi o să fie ridicată imunitatea pentru acest flashmob. Eu nu mă tem. (...). Avocații mei se apropie aici. Nu fug de la careva responsabilități. Aici chiar nu înțeleg de ce sunt vinovată”, a mai susținut Tauber.
Menționăm că, Procuratura Generală a înaintat un demers Parlamentului, privind ridicarea imunității parlamentare deputatei Marinei Tauber, în cadrul ședinței de astăzi, 14 martie 2024. Solicitarea a fost trimisă Legislativului de către procurorul general interimar, Ion Munteanu.