UPDATE: Marina Tauber, lăsată pentru a noua oară fără imunitate parlamentară! 57 de deputați au votat „pentru”.
UPDATE: „De mai multe ori am trăit acest sentiment și vreau să vă spun că am imunitate la aceste proceduri”, a spus Marina Tauber în plen. „Vom intra în istoria globului pământesc pentru un dosar așa de râs și de plâns”.
UPDATE: Procurorul general interimar, Ion Munteanu, se află la Parlament, acolo unde cere ridicarea imunității parlamentare a deputatei Marina Tauber. Acesta argumentează necesitatea ridicării imunității. Aceasta este acuzată inclusiv de imixtiune în actul justiției în urma unei declarații făcute în mod public.
„Cauzele penale pe care eu am solicitat ridicarea imunității toate sunt pe rolul instanțelor de judecată. În raport cu celelalte solicitări de ridicare a imunității, sun cauze penale complexe cu elemente de extranietate pe care, credeți-mă, se depune eforturi enorme pentru a fi stabilit adevărul”.
„E pace în Moldova. Peste această clădire nu cad bombe”. Declarația a fost făcută de premierul R. Moldova, Dorin Recean, de la tribuna Parlamentului. Astăzi, în cadrul ședinței Legislativului, a fost prezentat raportul de activitate al Guvernului pentru anul 2023.
UPDATE Vicepreşedinta Parlamentului, Doina Gherman, a ținut discurs de la tribuna Parlamentului prin care a criticat declarațiile făcute de Blocul Comuniștilor și Socialiștilor.
„Doamne ferește. Atât de multe minciuni, falsuri toxice și manipulări agresive în această sală planară cred că nu au fost de când există parlamentarismul în R. Moldova. Este grav ce se întâmplă. Am văzut cum funcționează și cum voi atacați agresiv folosind tacticile propagandistice ale Kremlinului. Minciuni aveți multe, dar adevărul e unul singur și asta vă doare. Adevărul este că după 30 de ani de ani de rătăcire, R. Moldova în sfârșit și-a ales calea - calea integrării europene. Noi nu vom permitee ca aceasta să fie deturnată, chiar dacă voi în fiecare zi și în fiecare noapte numai cu asta vă ocupați”,a spus Gherman.
UPDATE Liderul PCRM, Vladimir Voronin, s-a referit la decizia Curții Constituționale prin care introducerea sintagmei limba română în toate documentele oficiale, în locul „limbii moldovenești”, a fost declarată constituțională.
„CC a schimbat denumirea limbii noastre. Mă aflu într-o dilemă. Eu nu pot vorbi în limba pe care a vorbit mama mea, în care am învățat, mai exact în „limba moldovenească”. Eu nu posed limba română. E târziu pentru mine să învăț limbi noi”, a spus Voronin.
UPDATE Replici tăioase la ședința Legislativului. Deputatul neafiliat Vadim Fotescu, l-a întrebat pe Recean dacă R. Moldova „se pregătește de mobilizare sau de alte acțiuni militare” în contextul anunțului de achiziționare a unui nou radar de apărare antiaeriană.
„Domnule Fotescu, ați trăit vreodată în localitatea în care cad fragmente de dronă? Vă rog să vorbiți cu acei cetățeni. Eu am vorbit și ei cel puțin așteaptă de la noi, de la Guvern, să fie informați. Este de datoria noastră la acest moment, când 30 de ani, dumneavostră și colegii nu ați făcut nimic pentru a întări capacitatea de apărare, ba din contra ați tot slăbit-o, este de datoria noastră să începem a informa cetățenii despre pericolele pe care le așteaptă”.
UPDATE „Ceea ce se întâmplă în R. Moldova, faptul că de câțiva ani, Guvernul construiește condiții europene de viață și va continua, se datorează faptului că menținem pacea acasă. Țările membre ale Uniunii Europene și alți prieteni ne ajută. (...) Aderarea la UE este un pas firesc care să garanteze pacea la noi acasă. Decizia istorică de deschidere a negocierilor de aderare la UE a venit după un efort coordonat al tuturor instituțiilor care s-au mobilizat pentru a îndeplini recomandările Comisiei Europene”, a mai spus Recean.
UPDATE Potrivit lui Recean, Guvernul a lucrat pe 4 direcții concomitente în 2023:
„(1) Dezvoltare economică și creșterea bunăstării. Orice ar întreprinde Guvernul, este esențial să îmbunătățim viața oamenilor.
(2) Pace și securitate. Dincolo de agresiunea militară a Rusiei în țara vecină, Republica Moldova este și ea atacată prin mijloace hibride din interior și exterior; dar Guvernul asigură pacea și stabilitatea.
(3) Justiție. Este cea mai dificilă reformă pe care trebuie să o realizăm; în același timp, anume justiția integră este pilonul sustenabilității oricărei reforme. Fără justiție integră, nu putem avea bunăstare pentru toți cetățenii, doar pentru cei șmecheri și corupți. Pedepsirea corupților și recuperarea banilor furați va readuce încrederea cetățenilor în instituțiile de drept.
(4) Integrare europeană. Aderarea la UE ajută Moldova să avem mai multe resurse financiare ca să investim în bunăstarea oamenilor, iar mediul de afaceri să aibă acces la cea mai mare și mai bogată piață din lume, iar prin asta să deschidă locuri de muncă, să asigure salarii mai mari pentru cetățenii Republicii Moldova”.
UPDATE „E pace în Moldova. Peste această clădire nu cad bombe, nu cad drone. (...) Se întâmplă că de doi ani de zile, vecinii ucraineni țin piept războiului și agresiunii Rusiei. Pacea este esențială, determinantă pentru a construi R. Moldova.
(...) Pentru Moldova Europeană trebuie să ne unim cu toții forțele. Anul 2023 a fost un an decisiv pentru integrarea UE”, a declarat Recean.
Conform Legii cu privire la Guvern, Executivul este obligat să prezinte Parlamentului raportul anual de activitate până în luna aprilie.