Chișinăul ar putea avea un drum de ocolire abia în 2035. Cel puțin acestea sunt calculele ministrului Infrastructurii, care spune că acest termen este valabil în cazul în care lucrările vor merge ca pe roate, altfel vom aștepta și mai mult. Între timp, după ce a fost dată în exploatare prima porțiune de drum, după zece ani de reabilitare, autoritățile susțin că sunt în căutarea unui antreprenor, care să se apuce de reconstrucția celei de-a doua bucăți, urmând a fi anunțată o licitație.
„Suntem pe ultima sută de metri cu achiziția terenurilor. Pentru că pe centură vorbim de zona de la Leușeni până la podul de la Pruncul mai sunt tot felul de construcții, terenuri private și ele trebuie să fie expropriate de la persoanele fizice sau juridice. Astfel ca să putem lansa licitația și a mai rămas un pic ca să mai finalizăm licitația și va începe construcția”.
Potrivit lui Spînu, teoretic, în acest an, misiunea principală este de a identifica antreprenorul, care va avea la dispoziție doi ani pentru a duce lucrările la bun sfârșit. Adică, aproximativ, la finalul lui 2026, drumul de 7 km ar trebui să fie gata, cel puțin așa sunt planurile pe hârtie.
Pe de altă parte, autoritățile vor să extindă șoseaua la patru benzi, iar pentru asta ar avea nevoie să cumpere terenurile private din preajmă, din nou aspect ce ar putea împotmoli proiectul. Construcția noii porțiuni va costa statul circa 50 de milioane de lei, bani împrumutați de la Banca Europeană pentru Investiții. Nu e clar de ce sume va mai fi nevoie pentru celelalte porțiuni, întrucât ministrul Infrastructurii susține că este la etapa de elaborare a studiilor de fezabilitate. Calculele lui Spînu arată că Chișinăul ar putea avea un drum de ocolire abia peste aproximativ 11 ani.
„Dacă vom continua să mergem cu pași rapizi spre integrarea europeană, să avem relații bune cu UE, cu partenerii și instituțiile financiare atunci lucrurile se vor mișca. Dar dacă cineva va bloca lucrurile, evident că va fi complicat”.
În total, centura Chișinăului are 6 sectoare, cu o lungime de aproximativ 90 de km. Prima licitație pentru construcția centurii Chișinău a fost făcută încă anul 2014, dar procesul de realizare a fost blocat. Abia în ianuarie 2023, prima porțiune cu lungimea de 6,6 kilometri a fost dată în exploatare. Reparația drumului a costat zece milioane de euro, la fel, bani împrumutați de la BEI.