Într-o lume tot mai preocupată de sustenabilitate și energie regenerabilă, am explorat povestea lui Dinu Bubulici, un tânăr din Chișinău care a decis să facă un pas important spre un stil de viață eco. Cu mult curaj și determinare, acesta și-a transformat casa într-un mic sanctuar energetic, instalând panouri fotovoltaice, care nu doar că reduc costurile în facturi, dar și protejează mediul înconjurător.
„Pe această casă sunt instalaţi cinci kW de până la următori potanţe, practic sunt 14 bucăţi. Puterea totală aici e cinci kW şi pe atelier mai am încă trei kW. În total am opt kW putere instalată, ce aici generează anual în jur de 8.000 kWh de energie electrică.
Cel mai mult se generează primăvara și toamna, pentru că temperatura este mai joasă. După grafic, dacă ne uităm, cât temperatura lor este mai joasă și soarele mai puternic, cu atât se generează mai mult. Când soarele bate direct și avem și 30 de grade, ele se încălzesc până la 70 de grade și cumva eficiența lor scade puțin. Practic asa, primăvara generează maximum, iarna cel mai puțin”, susține Dinu Bubulici.
Chiar dacă are instalate panouri fotovoltaice, Dinu spune că tot este dependent de rețeaua elcetrică, deoarece energia produsă se stochează în acest sistem. Asta se face pentru a avea acces la energie pe tot parcursul anului, inclusiv în perioade cu radiație solară redusă.
Pentru a fi complet independent de rețea, ar fi necesară achiziționarea de acumulatoare, o investiție considerabilă pentru o gospodărie medie. Cu toate acestea, panourile fotovoltaice s-au dovedit a fi o soluție eficientă pentru reducerea costurilor cu energia electrică, Dinu reușind să economisească până la 80 % din suma lunară a facturii.
„Toată casa acum utilizează energie electrică. 80 % vine din panouri fotovoltaice, pentru că ele merg prin contor, se contorizează, și apoi consumul total se divizează. În sens că eu, dacă să luăm în perioada unui an întreg, eu cumpăr încă 20 % de la furnizor, 80 % este aprovizionat de panourele fotovoltaice.
Încălzirea în casă este organizată în felul următor. Am pompă de căldură care îmi încălzește toată podeaua. Prin podea circulă apă și deja printr-un schimbător de căldură, la pompă de căldură. Și, practic, toată podeaua are o temperatură uniformă. Astfel, nu există puncte unde e podeaua mai caldă, unde e mai rece. Cum simțiți temperatura acum în jurul de 22 de grade, practic așa se păstrează toată perioada iernii. Deci, practic, pe toată perioada iernii, temperatura podelei este în jurul de 22-23 de grade, ce oferă un confort sporit”, a mai explicat Dinu.
Referitor la prețul panourilor solare, Dinu spune că în 2019 l-a costat circa 650 de euro pe kW. Și, chiar dacă se răscumpără în câțiva ani, tânărul atenționează că instalațiile nu rezolvă în totalitate problema facturilor.
Istoria lui Dinu ne arată că fiecare dintre noi putem deveni agenții schimbării în lupta pentru eficiență energetică, cu pași mici care au un impact mare.