Victorie pentru Republica Moldova. Judocanul Vadim Ghimbovschi a câștigat Junior European Cup, din Portugalia. Sportivul moldovean a repurtat 4 victorii în categoria de greutate 90 kg.
Potrivit Comitetului Național Olimpic și Sportiv, Judocanul Vadim Ghimbovschi s-a clasat pe locul întâi la turneul Junior European Cup, care s-a desfășurat la Anadia, Portugalia.
Până a urca pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere, categoria de greutate de până la 90 kg, Vadim ia învins pe luxemburghezul Micha Welter, kazahii Aziz Altynbay, Yegor Rakov și Nurzhan Bissenov.
Vadim Ghimbovschi a devenit anul acesta și campion național la judo, rezervat sportivilor sub vârsta de 23 de ani.
![](https://tv8.md/resources/2024/03/25/b11a38b1-4324-4f4e-a5ac-f1f0296710f1_4338686739073003011920427481387297084473746n.jpg)