În premieră pentru Republica Moldova, în satul Tudora din raionul Ștefan Vodă, se construiește o casă din cânepă industrială. Inițiatorii proiectului susțin că aceasta aduce beneficii ecologice și oferă confort termic pe tot parcursul anului, fiind încă și rezistentă la foc.
Casa este construită din lemn, este de tip A-Frame, iar proiectul a fost făcut de un arhitect din Belgia, care este partener în proiectul dat.
„Mortarul care se amestecă, aliajul de var, lut și cânepa industrială se aplică pe pereți, adică totodată construim pereții din el și el exercită și funcție de izolant. Cel mai mare avantaj pentru eficiența energetică, dacă vorbim de cânepă industrială, este că are un transfer foarte mic de temperatură, 0,05 W pe metru pătrat. Adică poate să varieze până la 0,13 W pe metru pătrat, în dependență de mortarul care noi îl facem. Dacă dorim ca el să fie mai dur, atunci aplicăm mai mult var și argilă, dar îl pierdem din transferul de temperatură. La moment noi am importat din România acest material. Nu este drog”, a susținut Vladimir Ursu, președintele Asociației Obștești Renașterea Rurală, pentru TV8 în cadrul proiectului „EnergoShow”.
Potrivit lui Vladimir Ursu, cel mai dificil a fost importarea lotului de cânepă industrială din România. Tocmai din acest motiv, unul dintre scopurile proiectului este să demonstreze necesitatea legalizării cultivării acestei culturi, în special pentru industria construcțiilor.
„Vom avea și un mediu foarte favorabil în ea, deoarece în acest mortar nu locuiesc insectele, nu intră rozătoarele, și, totodată, vom avea un confort termic foarte bun și un confort de umiditate, deoarece mortarul dat are capacitatea de a absorbi excesul de umiditate din interiorul încăperii și să-l cedeze la necesitate”.
Construcția inovatoare a casei din cânepă industrială aduce în prim-plan nu doar aspecte despre eficiența energetică și ecologie, dar și o perspectivă asupra durabilității. Având în vedere că locuința ar putea rezista până la 200 de ani, aceasta devine nu doar o investiție de prezent, ci și o contribuție semnificativă la sustenabilitatea comunității.