Astăzi este marcată „Ziua Memoriei și Recunoștinței”, la 32 de la de la conflictul armat de la Nistru, război pentru apărarea integrității teritoriale, război care a lăsat o urmă adâncă în inima poporului nostru. La evenimentul de comemorare, care a avut loc la memorialul „Eternitate”, șefa statului Maia Sandu a ținut un discurs în fața mulțimii, militarilor și veteranilor.
„Păstrăm memoria luptelor de la Nistru din 1992, ne asumăm solemn să nu admitem niciodată repetarea acelei tragedii, și chiar dacă mai există forțe care încearcă să sădească neîncredere și discordie între noi, spun clar și răspicat că nu vor reuși. Malurile de pe cele două maluri ale Nistrului nu au ce împărți, oamenii din Moldova prețuiesc pacea și libertatea”, a declarat șefa statului.
Totodată, Maia Sandu a reamintit că pe 2 martie aniversăm și aderarea Republicii Moldova la Organizația Națiunilor Unite (ONU):
„Acest for a fost creat pentru a asigura securitatea și pacea în lume. Carta ONU consfințește caracterul intangibil al integrității teritoriale și suveranității naționale. Astfel, prin primirea R. Moldova în rândurile sale, comunitatea internațională a recunoscut că granițele noastre sun inalienabile și că dreptul celui mai puternic nu poate înlocui normele internaționale aplicabile tuturor statelor indiferent de mărimea teritorială”.
Prin focul acestui război din 1992 au trecut 25.746 de cetățeni, 321 dintre care au căzut pe câmpul de luptă. La comemorarea victimelor războiului din stânga Nistru au mai fost prezenți și mai mulți oficiali de stat, printre care președintele Parlamentului, Igor Grosu și ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi.