A decis să câștige bani din vânzarea substanțelor psihotrope, dar afacerea a eșuat. În perioada pandemiei, un student la economie și finanțe s-a profilat în ambalarea drogurilor în pliculețe și distribuirea acestora în ascunzișuri din Chișinău. Astăzi procurorii au anunțat că tânărul a fost condamnat la 7 ani închisoare pentru trafic de droguri.
Potrivit procurorilor PCCOCS, tânărul originar din Telenești, care în perioada pandemiei Covid-19 era student la economie și finanțe, s-a specializat pe ambalarea drogurilor în pliculețe și livrarea acestora în ascunzișurile din Chișinău, pentru a fi preluate de către clienți. Conform declarațiilor inculpatului, pentru fiecare pliculeț livrat, acesta era remunerat cu a câte $3 și livra cam 10-20 de pliculețe pe zi.
Tânărul a fost reținut în 2021, cu 60 de pliculețe de drog sintetic de tip PVP (cristale albe sau roz, denumite „sare”, care pot provoca paranoia sau halucinații ce pot duce și la automutilarea consumatorului) în buzunare. Suplimentar, la domiciliul acestuia din Chișinău au fost ridicate alte peste 100 gr. de același tip de droguri.
După reținere, studentul a fost plasat în arest preventiv, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale. Ulterior, prin sentința Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, tânărul de 22 de ani a fost condamnat la 7 ani de închisoare. Suplimentar, instanța de judecată a dat curs solicitării procurorului, care a solicitat confiscarea sumei de 10.000 lei ridicate de la acesta și contravaloarea celor peste 50.000 primiți pe contul bancar (pe care tânărul îi cheltuise, până la reținere), proveniți din vânzarea de droguri.
În context, procurorii PCCOCS atrag atenția, în special a tinerilor, asupra riscurilor implicării în traficul de droguri, care se pedepsește cu ani grei de închisoare, mai ales că anume curierii sunt în prima linie.