„Acasă! Autentic! Autohton!” Cca 350 de producători autohtoni își vor expune de mâine produsele și serviciile la Expoziția „Fabricat în Moldova”. Cea de-a XXI-a ediție va găzdui, în premieră, Conferința internațională dedicată achizițiilor publice durabile, dar și Forumul de afaceri Republica Moldova - România. La eveniment sunt așteptați peste 60.000 de vizitatori, inclusiv delegații oficiale din România, Ucraina, Polonia, Italia, Franța, Macedonia de Nord, Turcia și China. Țara invitată este Italia, care va avea un stand reprezentativ al companiilor italiene.
În cadrul unei conferințe de presă, președintele Camerei de Comerţ şi Industrie a Republicii Moldova (CCI a RM) Sergiu HAREA, a anunțat că: „În decursul anilor, expoziția a devenit imaginea businessului moldovenesc, locul reuniunii atât a specialiștilor, cât și a reprezentanților mediului de afaceri din țară. La cea de-a XXI-a ediție vor participa, pe o suprafață de 2 800 m2, cca 350 de antreprenori autohtoni din toate domeniile economiei naționale și regiunile țării”.
Ediția curentă se va desfășura sub sloganul „Acasă! Autentic! Autohton!”, totodată va avea și un nou logo – harta Republicii Moldova, înconjurată de un cerc, care semnifică unitatea și mobilitatea antreprenorilor, autorităților și consumatorilor, pentru a dezvolta economia statului. „Prin noul logo dorim să prezentăm aspirațiile țării pentru progres și dezvoltare. Acesta va servi drept un ambasador vizual pentru atragerea turiștilor și a investitorilor străini”, a punctat Sergiu HAREA.
Totodată, Organizația pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului (ODA) va susține antreprenorii prin rambursarea parțială a cheltuielilor care sunt suportate. „Organizația va rambursa 100% din taxa de înregistrare pentru participarea la expoziție și pâna la 50% din costul spațiului expozițional. Țin să menționez că ODA este un partener de încredere al acestui eveniment de mai bine de 10 ani, reușind să ofere suport la cca 500 de antreprenori pe tot acest parcurs”, a menționat Şefa secției Formare Antreprenorială, ODA, Ana SOCHIRCĂ .
În cadrul ediției curente a expoziției „Fabricat în Moldova”, vizitatorii vor putea întâlni circa 45 de companii participante noi, precum producători din domeniul textil, industrial, alimentar, dar și prestatori de servicii.
La eveniment sunt așteptați peste 60.000 de vizitatori, printre care delegații oficiale din România, Ucraina, Polonia, Italia, Franța, Macedonia de Nord, Turcia, China. Țara invitată la această ediție este Italia, care va un stand reprezentativ cu companii italiene, care își desfășoară activitatea pe teritoriul Republicii Moldova.
Noutatea ediției curente o constituie organizarea unei Conferințe internaționale dedicate achizițiilor publice durabile, la care vor participa reprezentanți din România, Ucraina, Polonia, Franța, Macedonia de Nord. Totodată, parte a programului de afaceri va fi și Forumul de afaceri Republica Moldova-România.
Vizitatorii vor avea parte și de un program cultural, asigurat de ansambluri etno-folclorice, dar și de artiștilor autohtoni de muzică ușoară.
Expoziția „Fabricat în Moldova” se va desfășura în perioada 31 ianuarie- 04 februarie 2024, la CIE Moldexpo. Inaugurarea evenimentului va avea loc mâine la ora 11:30, în incinta Pavilionului Nr. 2.