Comisia Electorală Centrală informează că începând cu 16 octombrie și până pe 29 octombrie 2023, alegătorii pot verifica corectitudinea întocmirii listelor electorale. Acest lucru poate fi făcut în localurile secțiilor de votare, cât și online, accesând pagina web www.verifica.cec.md. Alegătorul poate solicita, în baza documentelor doveditoare, includerea sau excluderea din listă, corectarea erorilor comise la înscrierea datelor despre sine ori despre alți alegători.
Potrivit CEC, modificări în listele electorale pot fi solicitate cu cel puțin 7 zile înainte de ziua alegerilor. Biroul electoral comunică imediat registratorilor din cadrul autorităților administrației publice locale modificările solicitate cu anexarea actelor doveditoare. Registratorul verifică datele și efectuează, după caz, mențiunile corespunzătoare în Registrul de stat al alegătorilor.
Potrivit Codului electoral, listele electorale se transmit de către CEC autorităților administrației publice locale cu cel puțin 22 de zile înainte de ziua alegerilor, într-un exemplar ștampilat și cu alte semne de protecție pe fiecare pagină. Acestea se transmit către biroul electoral al secției de votare pentru asigurarea verificării acesteia de către alegători, reprezentanții concurenților electorali și observatori.
După efectuarea modificărilor, listele electorale se tipăresc repetat, cu cel puțin 7 zile înainte de ziua alegerilor și se transmit cel târziu odată cu buletinele de vot, în 2 exemplare ștampilate și cu alte semne de protecție pe fiecare pagină, dintre care unul este transmis pentru păstrare la primărie, prin intermediul biroului electoral.
De menționat că în prezent, pe listele electorale figurează 2 761 954 de cetățeni cu drept de vot.
Amintim că alegătorul poate fi înscris numai într-o singură listă electorală şi la o singură secție de votare în baza actelor ce atestă domicilierea sa în perimetrul secţiei de votare respective.
Alegerile generale locale vor avea loc pe 5 noiembrie.