Comisia Electorală Centrală vine cu anumite precizări referitoare la alegătorii care pot vota la alegerile generale locale din 5 noiembrie cu urna mobilă sau pe listele electorale suplimentare. Astfel, cei care au atins vârsta de 18 ani după data de 5 august, până când a fost posibilă stabilirea domiciliului sau reședința temporară în circumscripția în care au loc alegerile, vor putea vota pentru alegerea primarului și consiliului local, fiind înscriși în lista electorală suplimentară.
- Potrivit CEC, cetățenii cu drept de vot, care și-au modificat domiciliul sau reședința temporară în raza aceleiași unități administrativ-teritoriale de nivelul al doilea, cu mai puțin de 3 luni până la ziua alegerilor, pot vota la secția la care sunt arondați conform domiciliului/reședinței recente doar pentru alegerea consiliului local de nivelul al doilea, primarului general al municipiului Chișinău sau primarului municipiului Bălți. Și această categorie de alegători va fi înscrisă în lista suplimentară.
- Persoanele deținute vor vota la locul aflării și vor fi înscriși în lista electorală de bază. Este vorba despre cei deținuți pe baza unui mandat de arest până la pronunțarea sentinței judecătorești, despre persoanele condamnate la închisoare cu o decizie care nu este definitivă, persoanele condamnate la închisoare prin hotărâre judecătorească definitivă, persoanele în privința cărora este aplicată măsura preventivă sub formă de arest la domiciliu precum și cele deținute în instituțiile penitenciare.
- Funcționarii electorali care domiciliază sau își au reședința temporară, indiferent de data la care și-au stabilit domiciliul sau reședința, în unitatea administrativ-teritorială de nivelul al doilea în a cărei rază teritorială se află secția de votare în care își desfășoară activitatea, pot vota la această secție doar pentru alegerea consiliului local de nivelul doi, primarului general al municipiului Chișinău sau primarului municipiului Bălți, fiind înscriși în lista electorală suplimentară.
- Iar alegătorii care în ziua votării se află în sanatorii, case de odihnă, spitale, alte instituţii curative staţionare, aziluri și domiciliază sau își au reședința temporară în unitatea administrativ-teritorială de nivelul întâi în a cărei rază teritorială își are sediul instituția respectivă, vor putea să-și exercite dreptul la vot cu urna de vot mobilă. Ei vor putea vota și vor fi înscriși în lista electorală de bază pentru votarea la locul aflării.
În cazul în care alegătorii domiciliază sau își au reședința temporară, indiferent de data la care și-au stabilit domiciliul sau reședința, în unitatea administrativ-teritorială de nivelul al doilea în a cărei rază teritorială se află sediul instituției respective, acești alegători votează conform procedurii cu urna de vot mobilă, pentru alegerea consiliului local de nivelul al doilea, primarului general al municipiului Chișinău și primarului municipiului Bălți, fiind înscriși în lista electorală suplimentară pentru votarea la locul aflării:
- Alegătorii care locuiesc pe teritoriul comunei Corjova raionul Dubăsari, în hotarele indicate în decizia Consiliului local, dar în actul de identitate pe care îl dețin este înscris domiciliul în or. Dubăsari, pot vota fiind înscriși în lista electorală suplimentară. În cazul acestor categorii de persoane, la rubrica „Notă” din lista electorală suplimentară, secretarul biroului electoral va face, după caz, noțiunile corespunzătoare.
Totodată, alegătorii care prezintă pașapoarte sau buletine de identitate de generația întâi fără fișă de însoțire, vor fi admiși la urne dacă sistemul electronic va confirma că este arondat la această secție de votare, precum și dacă figurează în lista electorală de bază a secției. În cazul alegătorilor care votează în baza pașaportului, la rubrica „Notă” din lista electorală se va înscrie seria și numărul acestuia.