Producătorii moldoveni au reușit să exporte primul lot de alune în Italia. Vorbim despre alune din soiurile Adîgeiskii, Ata-baba și Cercheskii. A fost posibil inclusiv datorită asocierii producătorilor. 15 fermieri au reușit să respecte cerințele cumpărătorului și să livreze în jur de 23 de tone de alune.
„Este prima experiență de a exporta alune în Italia. A fost semnat un contract de lungă durată. Cumpărătorul este o companie care procesează alunele pentru industrie. Am mai avut experiențe de export în Europa. Primul lot a inclus soiuri mai puțin solicitate și neomogene pentru piața internațională, de aceea, în urma unui șir de negocieri, a fost găsit un cumpărător credibil din Italia, a declarat pentru Agromedia, Alexandr Perjan , reprezentantul unei cooperative agricole.
Potrivit lui Perjan, cerințele cumpărătorului au fost riguroase, legate de: calitatea uniformă a alunelor, calibru, soiurile omogene, conținutul de umiditate și raportul coajă-miez al alunelor.
„Accentul principal este pus pe calitatea produsului, uniformitate, pentru a satisface standardele internaționale ale pieței. Accesul pe piața UE poate fi provocator, iar producătorii trebuie să se conformeze standardelor de calitate și să se asocieze. Pentru a reuși trebuie să se orienteze spre adoptarea practicilor de agricultură ecologică, să mențină și să îmbunătățească calitatea produselor, să implementeze tehnologii moderne și să coopereze pentru a forma loturi omogene. Asocierea și colaborarea sunt fundamentale într-un sector agricol de succes. Prin formarea de parteneriate solide, se pot obține sinergii benefice și se pot îndeplini cerințele complexe ale piețelor internaționale, susține Alexandr.
În Moldova sunt peste 1000 de hectare de alun. Cele mai multe plantații de alun sunt în Turcia, care și este concurentul numărul 1 pe piața de export, fiind urmată de Italia.