Pe data de 16 decembrie 2023, în intervalul orelor 11:00 - 13:00, va fi suspendat traficul rutier pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, în perimetrul străzilor A. Pușkin și Ismail. Potrivit Primăriei Chișinău, suspendarea traficului rutier este necesară pentru desfășurarea maratonului de Crăciun, ediția 2023.
Astfel, liniile de transport public care traversează PMAN vor fi redirecționate pe străzile adiacente.
În timpul desfășurării competițiilor sportive, circulaţia transportului public va fi organizată după cum urmează:
TROLEIBUZE:
- Rutele nr. 1, 4, 5, 8, 22, 34 vor circula pe str. București în ambele direcții.
- Rutele nr. 2 și 36 vor fi redirecționate pe str. Pan Halippa - str. Ismail.
- Ruta nr. 30 va fi prescurtată până la str. Ismail.
AUTOBUZE:
- Ruta nr. 5, tur: de pe bd. Dacia pe str. București, str. Al. Pușkin și în continuare pe traseul stabilit și retur: de pe str. Mitropolit Gavriil Bănulescu - Bodoni pe str. Columna, str. Ismail, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt și în continuare pe traseul stabilit.
- Ruta nr. 9, tur: de pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt pe str. Mitropolit Gavriil Bănulescu - Bodoni, str. București, str. Tighina și în continuare pe traseul stabilit și retur: de pe str. Ismail pe str. București, str. S. Lazo, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt și în continuare pe traseul stabilit.
- Ruta nr. 11, tur-retur: de pe bd. C. Negruzzi pe str. Ciuflea, str. București, str. S. Lazo, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt și în continuare pe traseul stabilit.
- Ruta nr. 26, tur: de pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt pe str. M. Cebotari, str. Columna, str. Al. Pușkin și în continuare pe traseul stabilit și retur: pe traseul stabilit.
- Ruta nr. 46, tur: de pe str. Ciuflea pe bd. C. Negruzzi, sens giratoriu, bd. C. Negruzzi, str. Ciuflea, str. București, str. S. Lazo, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt și în continuare pe traseul stabilit și retur: de pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt pe str. Mitropolit Gavriil Bănulescu - Bodoni, str. București, str. Ciuflea și în continuare pe traseul stabilit.