Au folosit poza unei vecine pentru a estorca bani. Doi tineri au fost condamnați la închisoare, după ce au sustras circa 3.000 de lei de pe cardul unei femei. Cei doi au creat un cont fals, camuflat sub identitatea unei vecine de-a victimei și i-au solicitat datele bancare. Printr-o schemă similară, inculpații au furat bani și de la alte persoane
Potrivit Procuraturii, la 21 ianuarie 2023, doi tineri în vârstă de 23 și respectiv, 24 de ani, au folosit o identitate falsă a unui cont de Facebook, folosind datele personale ale unei femei, care este vecină cu victima. Prin aplicația Messenger, aceștia au determinat-o să le transmită datele cardului bancar și a codurilor de unică folosință, sub pretextul primirii un transfer bancar de peste hotare. După ce au obținut datele cardului bancar, prin efectuarea tranzacțiilor P2P, au extras de pe contul victimei 3.000 de lei.
A doua zi, inculpații, prin aceeași schemă infracțională, prin efectuarea a 3 tranzacții, au extras de pe contul unei alte victime, suma de 6.860 lei, iar peste încă 3 zile, au sustras 3.900 lei de la o altă persoană.
La ianuarie, prin sentința Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, cei doi au fost condamnați pentru comiterea mai multor episoade de escrocherie, fiindu-le stabilită pedeapsa cu închisoare pe un termen de 4 ani și 6 luni, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip semi închis, cu privarea de dreptul de a ocupa funcții sau de a exercita activități legate de gestionarea mijloacelor financiare și a bunurilor materiale ale altor persoane pe un termen 3 ani.
Inculpații și-au recunoscut vinovăția în comiterea faptelor imputate. Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel în termen de 15 zile la Curtea de Apel Chișinău.