Barcelona este noul lider din Primera Division după o victorie la limită pe teren propriu cu Celta Vigo, scor 3-2. Rivala Real Madrid a suferit prima înfrângere a sezonului în derby-ul cu Atletico și a căzut pe poziția a treia.
Barcelona a obținut 3 puncte extrem de muncite pe teren propriu, cu Celta Vigo. Oaspeții au avut o posesie de doar 25%, dar au reușit să conducă la un moment dat cu 2-0. Larsen a primit o pasă la colțul careului și a finalizat cu un șut frumos la colțul lung.
În partea secundă oaspeții au purtat un contraatac superb în partea dreaptă, iar Douvikas a reușit să aducă scorul la 2-0 din pasa lui Aspas. Barcelona a sperat că poate obține remontada, iar Robert Lewandowski a redus din diferență în minutul 81, după pasa superbă a lui Joao Felix. Lew a făcut dubla 5 minute mai târziu, servit de această dată de Cancelo.
Joao Cancelo a inversat rolurile în minutul 89, iar Barcelona a făcut 3-2, întorcând scorul în doar 8 minute. Gavi a centrat perfect, iar portughezul a împins mingea din 6 metri. Barcelona a urcat pe primul loc în clasament unde se menține datorită eșecului suferit de rivala Real pe terenul lui Atletico, scor 1-3.
Partida a început perfect pentru gazde, care au avut nevoie de doar patru minute pentru a deschide scorul. Morata a primit o pasă de la Lino și l-a executat pe Kepa fără emoții, pentru 1-0 pe tabelă. Atletico a continuat să se dezlănțuie în primele secvențe ale duelului și Griezmann a dublat avantajul cu o lovitură de cap. Până la pauză Real Madrid a încercat să sune revenirea și să reducă din deficit.
Kroos l-a învins pe Oblak cu un șut expediat din afara careului. De doar 35 de secunde au avut nevoie cei de la Atletico în partea a doua a jocului, pentru a marca din nou. Același Morata a introdus mingea în plasă cu o lovitură de cap. Real a căzut pe trei în urma eșecului, iar pe locul secund este marea revelație Girona.