Încercările puterii de la Chișinău de a lupta cu corupția politică sunt lăudate de Bruxelles, care atrage, însă, un semnal de alarmă și atenționează că schimbările trebuie făcute în profunzime. Subiectul a fost discutat de jurnalista Mariana Rață cu Ramona Strugariu, eurodeputat român în Parlamentul European, în cadrul ediției de joi, 5 octombrie, a emisiunii „Cutia Neagră” de la TV 8.
„E o discuție aici pe mai multe paliere...există această presiune și această grabă, pentru că și Bruxelles spune că lucrurile trebuie făcute repede, bine. Știm că așteptările sunt foarte mari... Pe de altă parte, ce mi se pare lăudabil este că în momentul în care modificările la Codul electoral au avut probleme de constituționalitate, pe care CC le-a afirmat destul de clar, reacția Parlamentului a fost să alinieze prevederile noi legislative adoptate chiar de curând cu această decizie CC”, a spus Ramona Strugariu.
„În același timp, dacă tot și-a asumat Republica Moldova niște angajamente, trebuie să existe o coerență și o consistență legată de aceste lucruri. Dar e bine nici să nu exagerăm din prea mult exces de zel. Lucrurile trebuie făcute bine, e important și trebuie să fie făcute bine. Atenție la drepturi și libertăți, la lucrurile care sunt garantate în Constituție și atenție la lucrul bine făcut, nu doar de dragul de a bifa pe o agendă niște chestiuni și cu înțelegerea faptului că trebuie de mers în profunzime, trebuie adoptată legislație și trebuie făcute lucruri care să fie consistente și să rămână acolo pentru multă vreme”, a mai menționată europarlamentara Ramona Strugariu.
Curtea Constituțională a decis marți, 3 octombrie, că membrii fostului PP Șor, scos în afara legii, pot participa la alegeri. Înalta Curte a declarat neconstituțională modificarea în Codul Electoral, făcută recent de deputații PAS, prin care exponenții partidelor politice scoase în afara legii au interzis să candideze la alegeri pe o perioadă de la trei la cinci ani.
Hotărârea este definitivă și nu poate fi supusă niciunei căi de atac. Aceasta intră în vigoare la data adoptării și se publică în Monitorul Oficial.