Capitala se pregătește să îmbrace straie de sărbătoare și să dea startul feeriei de Crăciun. Luminițele de pe cel mai mare brad din țară, cel instalat în Piața Marii Adunări Naționale, vor fi aprinse la sfârșitul săptămânii viitoare, în 23 decembrie. Tot atunci va fi inaugurat și Târgul de Crăciun din PMAN. Mai mulți artiști de la noi vor face completa atmosfera de poveste.
După aprinderea iluminatului festiv, începând cu ora 17:00, vor evolua Corala „Vocile Primăverii”, Ansamblul de Violonişti „Divertisment”, pianiştii Iurie Mahovici şi Anatol Lapicus, ETHNO REPUBLIC cu Marcel Ştefăneţ, Nelly Ciobanu, Cornelia Ştefăneţ, Natalia Gordienko, Geta Burlacu, DARA, trupa „Brio Sonores”, Aurel Chirtoacă, Adrian Ursu, Ion şi Ruxanda Raţă, Cristina şi Sofia Scarlat, Viorica Lupu şi Ansamblul folcloric „Opincuţa”. Seara se va încheia cu un recital susținut de artistul român Ștefan Bănică Junior.
Locuitorii și oaspeții municipiului Chișinău sunt așteptați în PMAN și în seara de Revelion, în data de 31 decembrie, începând cu ora 20:30, când va avea loc spectacolul muzical „Feerie de Revelion”!
„Petrecem anul vechi și întâlnim anul 2024 alături de artiștii preferați Orchestra Moş Crăciunilor, Frații Advahov și Zinaida Julea, Ansamblul de muzică şi dansuri populare „Flueiraș”, condusă de Edgar și Marcel Ștefăneț, Maria Iliuț și „Crenguță de Iederă”, Ansamblul folcloric „Romaniţa”, Ansamblul etnofolcloric „Ialoveneanca”, Nelly Ciobanu, „Brio Sonores”, Cornelia Ștefăneț, Constantin Moscovici, Veta Ghimpu-Munteanu, Lenuța Gheorghiță, Cătălin Josan, Doina Sulac, SATOSHI, DARA, dar şi cete de colindători şi dansatori. Invitatul special - CARLA’S DREAMS”, susțin reprezentanții Primăriei.
În ajun de Crăciun pe stil vechi sunteți invitați în PMAN la spectacolul „Creștini, Crăciunul a sosit”.
Începând cu ora 18:00, vor evolua: Orchestra de muzică populară „Folclor”, prim-dirijor Petre Neamțu şi soliștii Vasile Iovu, Nicolae Paliț, Silvia Goncear, Vasile Rusu, Anatol Nunu, Viorica Moraru, Sorin Zberea, Diamanta Paterău, Valentin Butucel și Valentina Rusu, Maria Stoianov și Studioul „Buciumul”, Fanfara „Chișinău” cu Igor Rusu și Ansamblul folcloric „Romanița”, Orchestra de muzică populară „Moldovlaska” şi Adriana Ochișanu, Iulian Corochi, Corina Țepeș, Igor Cuciuc, Maria Iliuț și „Crenguță de Iederă”.
Pe lângă Pomul de Crăciun, Târgul de Crăciun și spectacolele muzicale, în Piață Marii Adunări Naționale și în Scuarul Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului”, Primăria capitalei amenajează un patinoar, carusel, o zonă pentru a face fotografii și alte distracții.