A profitat de autoritatea sa pentru a-și abuza discipolii. Un profesor de brutărie de la o școală auxiliară din Chișinău a fost condamnat la 17 ani de închisoare, după ce acum 15 ani, împreună cu un coleg de apartament, a abuzat sexual doi elevi ai școlii în care preda. Mai mult, unul dintre discipoli a fost infectat cu HIV. Cel de-al doilea suspect a decedat în 2018 până a-și afla sentința.
Potrivit procurorilor, cazul a avut loc în 2009, când inculpatul activa ca profesor de brutărie la o școală auxiliară. În ianuarie, în timp ce se afla în sala de studii, sub pretextul luării unor notițe, l-a convins pe elevul său de 17 ani, căruia îi presta lecția practică specialitatea de brutar, să se mai rețină în sală.
După plecarea celorlalți elevi, profesorul a încuiat ușile și ademenindu-l într-un colț al sălii, prin constrângere fizică și psihică, amenințarea cu răfuială fizică, dar și de răspândire a unor informații compromițătoare, l-a abuzat sexual contrar voinței acestuia.
La trei zile distanță, sub pretextul acordării de ore suplimentare aceluiași elev, l-a ademenit în locuința închiriată de el, unde prin imobilizare și amenințarea cu răfuială fizică, note negative și respectiv, neabsolvirea școlii, l-a abuzat din nou.
În a doua jumătate a lunii aprilie 2009, inculpatul împreună cu vecinul său de apartament, în timp ce se aflau în locuința închiriată de ei, prin aceeași schemă infracțională, au abuzat sexual un alt elev în vârstă de doar 15 ani.
Victima, peste aproximativ un an de zile a aflat că a fost infectată cu HIV și cu o altă boală venerică gravă. A presupus că a fost infectată de către inculpat, căci s-a întâlnit cu el peste ani, în cadrul unui grup de suport al persoanelor bolnave de HIV.
Inculpatul a fost anunțat în căutare, acesta eschivându-se de la judecarea cauzei. Totuși, procuratura a reușit să demonstreze în prima instanță, vinovăția celor doi bărbați, care au fost recunoscuți vinovați de acțiuni violente cu caracter sexual, manifestată prin homosexualitate, prin constrângere fizică și psihică în privința unor minori.
Potrivit sentinței din 12 februarie 2024, unuia dintre inculpați, în vârstă de 65 de ani i s-a stabilit o pedeapsă sub formă de închisoare pe un termen de 17 ani, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip închis. În privința celui de al doilea inculpat, procesul penal a fost încetat în legătură cu decesul acestuia în anul 2018.
Instanța a mai dispus încasarea din contul inculpatului, în beneficiul părții vătămate a sumei de 5 milioane lei cu titlu de reparare a prejudiciului moral. Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel în termen de 15 zile.