Primarul Capitalei, Ion Ceban și Inspectoratul General al Poliției (IGP) își pasează reciproc vina pentru traficul infernal din Chișinău. Edilul s-a filmat în această seară pe bulevardul Grigore Vieru, pe care se circula liber la acea oră, și a declarat că vinovată pentru ambuteiajele din Chișinău este poliția, care ar crea în mod intenționat probleme în trafic. În replică, reprezentanții Poliției au calificat drept regretabile acuzațiile lui Ceban și au precizat că semafoarele ar fi o problemă, pentru că nu sunt sincronizate între ele. Ulterior, IGP a anunțat că retrage echipajele implicate în procesul de defluidizare a traficului rutier de pe străzile Capitalei.
„Se creează în mod intenționat probleme de trafic. În loc să dea drumul la semafoare, creează în mod artificial aceste probleme de trafic. O să punem semafoare, o sp face treceri supraetajate, dar nu așa...în mod cinic, agenții de patrulare creează această problemă. Acestea sunt indicați cu certitudine. Este în mod intenționat făcută această campanie Capitala ambuteiajelor”, a declarat Ion Ceban de pe bd. Grigore Vieru.
Poliția a venit cu o reacție și a catalogat drept regretabil gestul lui Ceban.
„Este regretabil că se arată o stradă liberă care duce spre centrul capitalei și nu ieșirile din oraș unde se circulă cu mare dificultate, mai ales în orele de vârf”.
„Semafoarele din Capitală nu sunt sincronizate între ele, Or colegii noștri implicați la defluidizarea traficului comunică prin stațiile radio despre străzile și intersecțiile unde se necesită degajarea traficului. Recomandăm administrației publice locale ca atunci când elaborează anumite proiecte de infrastructură să se consulte cu Poliția pe aspect de siguranță rutieră, Or aceasta este problema de bază a ambuteiajelor din Capitală”, au subliniat reprezentanții IGP.
Astfel, IGP a decis ulterior să retragă toate echipajele de poliție care defluidizeaza traficul rutier. Urmează a fi ridicate în schimb dronele „pentru a arăta situația reală și cum se circulă fără implicarea oamenilor legii”, au mai subliniat cei de la IGP.