Cinci instituții de învățământ general nu au activat pe 28 noiembrie, anunță Ministerul Educației. S-a întâmplat din cauza întreruperii alimentării cu energie electrică, urmare a condițiilor meteorologice din ultimele zile. Alte șase școli au desfășurat lecțiile în regim online.
Instituțiile care în continuare nu activează sunt: Gimnaziul „Mitropolit Gurie Grosu” din satul Nimoreni, raionul Ialoveni, Liceul Teoretic din satul Ciumai și Gimnaziul - grădiniță „Dimitrie Cantemir” din satul Aluatu, raionul Taraclia, Gimnaziul din satul Bugeac și Gimnaziul „,Serghei Rudenco” din orașul Vulcănești, UTA Găgăuzia.
În total, în aceste instituții își fac studiile 829 de copii.
Modul și orarul recuperării orelor va fi decis de organele locale/municipale de specialitate în comun cu administrația instituțiilor de învățământ.
Printre școlile care continuă să desfășoare lecțiile în regim online se numără: Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din municipiul Cahul, Liceul Teoretic „Ștefan Vodă”, Gimnaziul „Dimitrie Cantemir” și Școala Primară „,Grigore Vieru” din orașul Ștefan Vodă, Liceul Teoretic „Vlad Ioviţă” din satul Cocieri, raionul Dubăsari și Liceul Teoretic „Semion Baranovski” din satul Copceac, UTA Găgăuzia.
În total, 1698 de copii au participat online la procesul educațional.
Reamintim că pe 27 noiembrie, 361 de instituții de învățământ primar, gimnazial și liceal și-au închis ușile, din cauza ninsorilor abundente și a condițiilor meteo nefavorabile. Alte 20 de instituții desfășoară lecțiile în regim online. Procesul didactic în cinci școli s-a desfășurat mixt, fiindcă unii elevi nu s-au putut deplasa cu transportul școlar, aceștia fiind conectați la ore online.
În total, în Republica Moldova activează 1.203 instituții de învățământ general.