Republica Moldova va renunța la un șir de măsuri, aprobate anterior, în vederea reducerii consumului de energie, în contextul normalizării situației în acest sector. Decizia a fost luată pe 20 octombrie, de Comisia pentru Situații Excepționale.
Astfel, este permisă reconectarea havuzurilor, vitrinelor, a iluminatului decorativ, arhitectural și publicitar.
Totodată, întreprinderile care consumă multă energie vor reveni la un program normal de activitate.
Reamintim că la sfârșitul lunii octombrie 2022, CSE a luat mai multe decizii de urgență, în contextul crizei energetice cu care se confrunta Republica Moldova din cauza sistării livrărilor de energie electrică din Ucraina și reducerii volumelor de gaz natural de la Gazprom.
Astfel, în vederea reducerii consumului de resurse energetice și evitării întreruperilor de energie electrică, administratori clădirilor publice și unităților comerciale urmau să asigure funcționarea instalațiilor de încălzire în regim minim, la o temperatură nu mai mare de 19 grade, iar în afara orelor de lucru, de 15 grade Celsius.
De asemenea, CSE a dispus atunci să fie redus iluminatul interior al clădirilor cu cel puțin 30%, acolo unde este posibil și deconectarea acestuia îndată ce încăperile sunt neocupate. Urmau a fi deconectate havuzurile, vitrinele iluminate și alt iluminat decorativ și publicitar, cu excepția iluminatului firmei.
Totodată, funcționarea scărilor rulante și a lifturilor urma să fie suspendată între orele 07:00 și 11:00 și 18:00-23:00, cu excepția celor utilizate pentru transportarea mărfurilor și greutăților, precum și a cazurilor când suspendarea poate afecta securitatea și sănătatea oamenilor.
În intervalul acelorași ore, administratorii întreprinderilor de aprovizionare cu apă urmau să regleze regimul de funcționare a pompelor, astfel încât să fie redus la minim.