Astăzi, de ziua lor profesională, pedagogii au primit felicitări din partea celor de la guvernare, dar nu și salariul decent pe care îl așteaptă de mulți ani. Vin zilnic la muncă din pasiune și ușor jenați, dascălii spun că dacă salariul ar fi motivant, plăcerea de a fi profesor ar fi mult mai mare. Ieri, sindicaliștii din educație au avut discuții cu reprezentanții ministerului de resort, vizavi de majorarea salariilor pedagogilor, însă deocamdată nu s-a ajuns la un consens.
Eugenia Burlacu este profesoară la Liceul Teoretic Alexandru Ioan Cuza, din Capitală. Femeia a dedicat 44 de ani din viață pedagogiei. Deși a ajuns deja vârsta de pensionare, spune că revine cu mare drag la fiecare început de an școlar în fața elevilor.
„- Eu mă simt bine, eu sunt la pensie, ar fi cazul să stau acasă, dar la școală cu copii sunt bine.
- Cât timp vă mai vedeți pășind pe pragul școlii pentru a veni în fața copiilor?
- Să vă spun, în fiacre an la 31 mai zic, gata, nu mă mai duc la școală, dar când ajung parcă mă cheamă cineva”, a declarat profesoara, Eugenia Burlacu.
Sistemul educațional are nevoie de tineri specialiști, care nu prea se avântă să lucreze în acest domeniu, din cauza remunerării care nu este pe măsura lucrului, susține pedagogul.
„Ar fi bine ca în pedagogie să vină mai mulți bărbați, dar cum poate să vină un bărbat în pedagogie, să țină o familie cu un salariu de începător de 6 mii de lei și un profesor de grad superior cu salariu de 9800 mii de lei? Eu și soțul meu suntem ambii pedagogi, am lucrat toată viața în pedagogie și nu ne-a fost ușor, dar am rezistat cumva, dar nu trebuie să reziști, trebuie să fii fericit”, a menționat profesoara, Eugenia Burlacu.
Albina Blănari, învățătoare în aceeași instituție, a devenit profesor acum 23 de ani. De atunci nu se vede activând într-un alt domeniu. Deși provocări sunt multe, iar salariul pentru această profesie nu este neapărat cel mai motivant, susține că va rămâne în sistem pentru a-și respecta angajamentul luat față de copii, cel de a-i pregăti pentru maturitate.
„Salariile nu sunt motivante, dar dorința de a munci, dedicația cu care activez zilnic, plăcerea care îmi aduce meseria, mă ține între pereții școlii. Dacă ar fi și un salariu motivant, plăcerea ar fi mai mare”, a vorbit învățătoarea, Blanari Albina.
Ieri sindicaliștii s-au întâlnit cu reprezentanții ministerului Educației pentru a discuta despre majorarea salariilor pedagogilor până la atingerea salariului mediu pe economie, dar deocamdată nu s-a ajuns la un consens.
„Nu putem spune că avem un rezultat deja final pentru că mai urmează discuții, următoarea ședință va fi pe 13 octombrie, dar în legea bugetului pentru 2024 vor fi prevăzute majorări pentru pedagogi care de la 1 ianuarie vor fi puse în aplicare. Plus la aceasta am stabilit achitarea acestei plăți unice de 5 mii lei pentru pedagogi și 3 mii de lei pentru personalul auxiliar”, a menționat liderul Federației Sindicale a Educației și Științei, Ghenadie Donos.
Reprezentanții consiliilor sindicale din raioane spun că din cauza salariilor mici pe care le primesc profesorii, tinerii specialiști sunt tot mai greu de găsit, iar procesul educațional este asigurat în mare parte de dascălii pensionari.
„La Sîngerei, situația cu contingentul de cadre didactice este strigătoare la cer. Peste 50% din numărul angajaților au vârsta mai mare de 50 de ani peste 35% sunt pensionari”, a menționat președintele Consiliului Raional al Sindicatelor Sîngerei, Ion Roșca.
Situația este similară și în raionul Hâncești.
„Dacă la necesitate de 117 cadre didactice au venit doar patru, vă dați seama că acest deficit este acut. Avem un procentaj foarte mare de profesori pensionari care acoperă acest deficit de cadre și noi vrem să le mulțumim pe această cale fiindcă, fiind la odihna bine meritată ar fi trebuit să își caute mai mult de viață, de sănătate dar vin în fața elevilor pentru a acoperi deficitul de cadre”, a vorbit președintele Consiliului Raional Hîncești al federației sindicale, Ana Cimpoieșu.
Potrivit Biroului Național de Statistică, salariul mediu lunar în învățământ constituia în 2022, 8417 lei, în timp ce salariul mediu pe economie este de aproape 12 mii de lei.