- O femeie în vârstă de aproape 60 de ani, care este fondatoarea mai multor întreprinderi în sectorul agricol, contabilul și un angajat complice, ambii cu vârste de peste 30 de ani, au fost trimiși pe banca acuzaților, pentru eschivarea de la plata impozitelor, prejudiciind statul cu un milion de lei.
Procurorii de la Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale anunță că femeia și complicii ei gestionau două companii în domeniul vânzărilor fructelor. Aceștia, în perioada anilor 2015-2016, indicau în actele de cumpărare și în Declarația cu privire la impozitul pe venit sume mai mici și nume false ale producătorilor agricoli din zona centrală a republicii și din Chișinău, de la care au pretins că ar fi cumpărat marfa. Pe de altă parte, unele sume erau indicate fictiv ca și cheltuieli ale întreprinderilor. Astfel, aceștia au evitat să achite în bugetul de stat această sumă impunătoare, în calitate de impozite și taxe.
Dosarul cu cele 37 de volume a fost primit spre instrumentare de PCCOCS la sfârșitul lui 2021, după care la începutul lui 2022 a fost încredințat spre exercitarea urmăririi penale Serviciului Fiscal de Stat. În cadrul dosarului, au fost audiate în calitate de martori peste 100 de persoane și au fost elaborate aproape 200 de rapoarte de expertiză.
Totodată, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), au fost aplicate sechestre asupra bunurilor inculpaților, în vederea eventualei confiscări, după pronunțarea hotărârii de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani: un apartament, un garaj și două automobile.
Suplimentar, pentru evaziunea fiscală comisă, cei trei riscă o amendă de până la 350.000 lei sau închisoare de până la 5 ani, cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.
Cele două întreprinderi riscă o amendă de până la 800.000 lei, cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate sau chiar lichidarea lor.
Până la pronunțarea unei hotărâri finale, persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.