O delegație a Parlamentului Republicii Moldova va participa în perioada 22 - 26 ianuarie la sesiunea de iarnă a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE). Astfel, potrivit unui comunicat de presă remis de către serviciul de presă al Legislativului, la Strasbourg vor merge Ion Groza, care este și președintele delegației, Mihai Popșoi, Vlad Batrîncea, Natalia Davidovici și Adela Răileanu.
Agenda sesiunii include discuții despre evoluțiile recente din Orientul Mijlociu, cazurile de tortură în locurile de detenție din Europa, utilizarea necorespunzătoare a sistemului juridic, libertatea presei și securitatea jurnaliștilor, globalizarea pe timp de criză și de război, abuzul asupra copiilor în instituțiile din Europa, dar și situația copiilor din Ucraina.
De asemenea, în cadrul sesiunii de iarnă vor fi aleși noul președinte și vicepreședinții APCE, precum și Comisarul Consiliului Europei pentru Drepturile Omului.
Republica Moldova este membru al Consiliului Europei din anul 1995.
Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei este organul statutar „deliberativ”, format din reprezentanţi ai parlamentelor naţionale ale statelor membre, numărul membrilor delegaţiei fiecărui parlament variind în funcţie de dimensiunile teritoriului, populaţiei şi contribuţiei bugetare a statului respectiv Adunarea Parlamentară este compusă din 306 parlamentari din cele 46 de state membre.
Adunarea dezbate și adoptă recomandări și prezintă orientări Comitetului de Miniștri, guvernelor naționale și parlamentelor, asigură un forum democratic pentru dezbateri și monitorizează alegerile din statele membre.
APCE alege Secretarul General al Consiliului Europei, Comisarul pentru Drepturile Omului și judecătorii Curții Europene a Drepturilor Omului.