Președinta interimară a Curții Supreme de Justiție (CSJ), Viorica Puica, a fost numită judecătoare la Curtea Constituțională (CC) din partea Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) pe un termen de șase ani. Decizia a fost luată vineri, 24 noiembrie, cu votul a șase membri ai CSM.
Totodată, în cadrul ședinței Parlamentului de astăzi, Puica a depus jurământul în fața președintei țării și membrilor CSM.
Puica a ocupat funcția de președintă interimară a CSJ de la 25 august 2023. A predat din 1996 până în 2007 disciplina drept procesual civil la Facultatea de Drept a Universității de Stat din Moldova. Din 2009, este formator la Institutul Național al Justiției.
Aceasta a fost judecător la Judecătoria Chișinău, sediul Centru. Conform unei hotărâri din 2 mai 2023, Puica a fost transferată temporar, pentru o perioadă de 6 luni, începând cu 10 mai, în funcția de judecătoare la Curtea Supremă de Justiție.
Viorica Puica a fost desemnată de către CSM drept cel mai bun judecător din Moldova, în anul 2007.
Funcția de judecător la Curtea Constituțională a rămas vacantă la începutul anului 2021, când a decedat magistratul Eduard Ababei. Ulterior, a fost anunțat concurs pentru ocuparea fotoliului vacant, însă acesta a eșuat de două ori după ce niciun candidat nu a întrunit numărul necesar de voturi. La cele două concursuri s-au înscris aceiași 11 candidați.
La al doilea concurs din iunie 2023, Nina Cernat a depus cerere de retragere, iar Teodor Cârnaț, Gheorghe Balan, Mihai Corj și Mihail Petrache au fost excluși de către Plenul CSM.
Curtea Constituţională are șase judecători, numiţi pentru un mandat de șase ani. Doi judecători sunt numiţi de Parlament, doi de Guvern şi doi de CSM.