Cunoscutul virusolog, Constantin Spînu, s-a stins din viață la vârsta de 73 de ani, din cauza unei boli incurabile. Spînu a fost doctor în științe medicale, Laureat al Premiului Național, Om Emerit, virusolog care s-a dedicat pe parcursul mai multor decenii pentru a aduce progrese în menținerea sănătății oamenilor. În ultimii ani, Constantin Spînu a activat în cadrul Agenției Naționale pentru Sănătate Publică, în calitate de șef al Direcției cercetare și inovare.
Acesta a lăsat o amprentă puternică în lumea academică și o contribuție semnificativă la dezvoltarea și îmbunătățirea sistemului de sănătate publică.
În anul 1973 absolvește Facultatea de sanitărie și igienă a Institutului de Stat de Medicină din Chișinău. Ulterior a activat în domeniul supravegherii sanitaro-epidemiologice, în funcții de cercetător științific stagiar la Institutul de Cercetări în Igienă și Epidemiologie (Chișinău, 1973-1974), doctorand la Institutul de Virusologie „D.I. Ivanovski” (Moscova, 1974- 1977), cercetător științific stagiar, superior, șef de laborator, șef de sector la Institutul de Cercetări în Igienă și Epidemiologie (Chișinău, 1977-1988). Din anul 1988 deține funcția de șef de laborator la Institutul de Cercetări Științifice în Medicina Preventivă și Curativă, iar din 1995 până în 2018 a activat în calitate de prim-vicedirector, vicedirector în probleme științifice și de inovare la Centrul Național de Sănătate Publică.
În anul 1977, Constantin Spînu susține cu succes teza de doctor în medicină la specialitatea „Epidemiologie”, iar în 1991 – teza de doctor habilitat la specialitatea „Virusologie”. În anul 1996, i se conferă titlul de profesor universitar.
Acesta a lăsat în urmă peste o mie de publicații științifice, multiple brevete de invenții, manuale, monografii, un preparat medicamentos „Pacovirinum” folosit în medicina autohtonă.
Profesorul universitar Constantin Spînu a obținut mai multe titluri printre care cel de „Om Emerit” (1998), Medalia „Meritul Civic” (2005), laureat al Premiului Organizației Mondiale pentru Proprietatea Intelectuală, Medalia „60 de ani ai Academiei de Științe a Moldovei”, Crucea Regatului Belgia (Bruxelles) în grad de Cavaler (2007), Ofițer (2008) și Comandor (2009), Diplomă de Onoare a Guvernului Republicii Moldova (2020).
Constantin Spinu a fost o personalitate notorie în domenii precum virusologie medicală, microbiologie, epidemiologie și sănătate publică, un adevărat mentor, contribuind la formarea și îndrumarea a numeroși doctoranzi și doctori habilitați.
Ceremonia funerară a profesorului universitar Constantin Spînu va avea loc astăzi la 16 octombrie la biserica din Cimitirul central, după ora 17.00, Funeraliile vor avea loc marți, 17 octombrie, ora 10.00.