Partidul Acțiune și Solidaritate anunță cinci angajamente prin care promite să crească nivelul de trai al moldovenilor. Declarația a fost făcută marți, de către Igor Grosu, în cadrul unei conferințe de presă.
„Este de datoria fiecăruia dintre noi să ne asigurăm că schimbarea are loc în fiecare sat și oraș, iar calea spre lumea liberă, civilizată și prosperă și nimeni nu va reuși să ne întoarcă din drum”, a declarat Grosu.
Grosu a prezentat și cele cinci angajamente pe care și le asumă formațiunea, pentru a schimba nivelul de trai al moldovenilor. Prima promisiune se referă la dezvoltarea economiei, prin crearea locurilor de muncă și susținerea afacerilor la nivel local. Un alt angajament se referă la sporirea capacităților poliției naționale, în vederea asigurării securității cetățenilor. O altă promisiune se referă la dezvoltarea infrastructurii rutiere, prin reabilitarea a patru mii de kilometri de drumuri.
„Prioritatea numărul 4: de două ori mai mulți bani și orașele și satele noastre. Vom continua să realizăm proiecte mari care să asigure cetățenii cu apă, canalizare, terenuri de joacă, trotuare, grădinițe și infrastructura necesară”, a mai spus Grosu.
Ultima prioritate se referă la majorarea indemnizației la naștere până la 20 de mii de lei.
PAS va merge în campania electorală cu 702 de candidați la funcția de primar, 1150 de candidați la funcția de consilieri raionali și 9312 candidați la funcția de consilieri locali.