Olandezul Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei, desfășurat duminică pe circuitul de la Suzuka, la finalul căruia echipa sa, Red Bull, şi-a asigurat titlul mondial la constructori, pentru al doilea sezon consecutiv.
Max Verstappen s-a impus în faţa britanicului Lando Norris şi a australianului Oscar Piastri, cei doi piloți de la McLaren, obținând a 13-a sa victorie în 16 curse disputate de la debutul sezonului 2023.
Plecat din pole position, pilotul batav a dominat de la un capăt la altul cursa niponă, marcată de mai multe acroșaje în momentul startului.
Pentru Red Bull victoria este una mult mai importantă, deoarece echipa constructorilor a câștigat titlul mondial.
„Sunt foarte mândru și fericit că am câștigat titlul la constructori. Toată lumea a lucrat excelent”, a spus pilotul olandez la finalul cursei de duminică.
În vârstă de 25 de ani, Max Verstappen va avea o primă șansă să cucerească cel de-al treilea său titlu consecutiv de campion mondial la următorul Mare Premiu, care se va desfășura pe 8 octombrie în Qatar.