Studii europene, fără a ieși din țară. La Chișinău a fost instalată piatra de temelie a colegiului austriac în domeniul electronicii și informaticii, care urmează să-și înceapă activitatea în anul 2025. Potrivit ministrului Educației, colegiul va aduce în Moldova cea mai bună expertiză europeană în domeniul învățământului profesional tehnic și va deveni un punct de atracție pentru companiile austriece. Iar omologul său austriac a menționat că formarea muncitorilor calificați va contribui la creșterea economică a țării
Astăzi, la Chișinău a avut loc semnarea Memorandumului de înțelegere între Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova și Ministerul Federal al Educației, Științei și Cercetării al Republicii Austria, care prevede construcția unui colegiu în domeniul electronicii și informaticii, finanțat de autoritățile austriece.
În cadrul evenimentului, ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun a declarat că după 20 de ani de cooperare moldo-austriacă, acest proiect reprezintă o nouă etapă în relațiile bilaterale dintre Moldova și Austria.
„Costrucția acestui colegiu tehnic austriac o să ne permită să aducem în Republica Moldova cea mai bună expertiză europeană și un model de succes de realizare a învățământului profesional tehnic. O să ofere absolvenților noștri posibilitatea de a beneficia de educație de calitate aici, în Republica Moldova și sperăm că va fi în același timp un punct de atracție pentru companiile austriece care să vină și să investească în Republica Moldova în special în domeniul ingineresc al informaticii și microelectronicii”, a declarat Dan Perciun.
Noul colegiu va contribui la internaționalizarea sistemelor educaționale din ambele țări, va promova competențele profesionale ale cadrelor didactice din țara noastră și va sprijini integrarea Republicii Moldova în spațiul educațional european.
„Statutul de țară candidată la aderarea în UE pe care-l are Republica Moldova este un pas important și de apreciat, pe care noi îl vom susține în continuare, pentru că integrarea este foarte importantă și în ceea ce ține de formarea profesională a cadrelor didactice, formarea muncitorilor calificați iar acest lucru contribuie la creșterea economică și la susținerea mediului social. Înființarea la Chișinău a celei de-a opta Școli Austriece în Străinătate est o investiție în viitor și suntem siguri că va fi un succes”, a menționat ministrul austriac al Educației, Științei și Cercetării, Martin Polaschek.
Noua instituție va oferi programe de formare profesional-tehnică în conformitate cu standardele austriece.
„Astăzi, punem piatra de temelie a acestui colegiu, iar scenariul de implementare este unul ambițios, cu colegii noștri austrieci, propunându-ne în septembrie 2025 deja să avem și o activitate educațională desfășurată în acest colegiu”, mai spus Dan Perciun.
Instruirea va avea loc predominant în limba germană, dar în același timp vor fi cursuri în limba română și limba engleză. Specializarea va fi informatică și microelectronică, iar absolvenții vor obține o diplomă recunoscută în Austria, în întreaga UE și în Republica Moldova. Instituția va fi construită lângă Zona Economică Liberă Bălți din Chișinău, pe strada Miorița 5.
În prezent, Austria dispune de o rețea de șapte Școli Austriece în Străinătate: în Albania, Republica Cehă, Turcia, Guatemala, Mexic, precum și două în Ungaria.