Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei, este sărbătorit pe 24 octombrie. Acesta împlinește 77 de ani. Cu această ocazie, Centrul Eparhial din Chișinău a organizat o slujbă de Te Deum la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chișinău. Mitropolitul s-a ales cu zeci de flori, dar și cadouri din partea unor fețe bisericești, dar și a enoriașilor.
Într-un comunicat, se precizează că ceremonia găzduită de ziua Mitropolitului reprezintă „un act liturgic de recunoștință pentru împlinirile marcante din viața Mitropoliei Basarabiei, realizate prin activitatea profundă și prolifică a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Petru”.
După slujba de Te Deum, a avut loc un scurt moment aniversar, în cadrul căruia au fost prezentate mesajele de felicitare venite din partea autorităților de stat, instituțiilor publice pentru Părintele Mitropolit.
„În această zi specială, echipa administrativă a Mitropoliei Basarabiei aduce un sincer omagiu Înaltpreasfințitului Părinte PETRU, arătându-i recunoștința și aprecierea pentru slujirea Sa exemplară și pentru contribuția Sa semnificativă la dezvoltarea și consolidarea comunității creștin-ortodoxe și a valorilor duhovnicești din regiune.
Părintele Mitropolit PETRU a adus o contribuție deosebită la promovarea culturii, identității și tradițiilor românești, la dezvoltarea comunităților locale și la consolidarea relațiilor ecleziastice și civile. Prin activitatea Sa pastorală, socială, misionară și culturală, Înaltpreasfinția Sa a devenit un model de iubire și dăruire pentru întreaga comunitate”, se mai arată în comunicatul Mitropoliei Basarabiei.
Mitropolitul Basarabiei a fost hirotonit în anul 1990 ca episcop de Bălți, Vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului și Moldovei, el a fost izgonit în august 1992 din reședința episcopală, din cauza atitudinii sale pro-românești.
Împreună cu o parte din credincioși, el a participat la Adunarea Eparhială de Constituire a Mitropoliei Basarabiei din 14 septembrie 1992, fiind ales ca locțiitor de Mitropolit al Basarabiei, cu sediul la Chișinău. După o săptămână, PS Petru este primit în comuniune cu Biserica Ortodoxă Română, fiind recunoscut în funcția de locțiitor de Mitropolit al Basarabiei și devenind membru al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la 19 decembrie 1992.
Pe 3 octombrie 1995, Adunarea Eparhială a Mitropoliei Basarabiei l-a ales în funcția de Mitropolit al Basarabiei. Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române l-a confirmat ca Mitropolit pe 24 octombrie 1995, acordându-i titlul de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor și dreptul de jurisdicție extrateritorială asupra românilor ortodocși din diaspora de răsărit (de la răsărit de râul Prut).
Notă: Te Deum - slujbă de mulţumire şi de laudă adusă lui Dumnezeu în anumite ocazii festive din viaţa personală sau din cea socială a credincioşilor.