Al treilea curs de IT din cadrul hub-ului de învățare pentru viitor Orange Digital Center, Front-End Developer, s-a încheiat cu succes, cu 25 de absolvenți pregătiți să construiască web-ul viitorului.
Ediția din 2023 s-a desfășurat în perioada 7 iulie - 5 decembrie 2023, la Orange Digital Center, în incinta Universității Pedagogice de Stat „Ion Creangă” din Chișinău. Din cei 38 de participanți selectați, 10 femei și 15 bărbați au absolvit cu pasiunea comună pentru IT și dorința de a începe o carieră în domeniul Front-End.
Sergiu PLĂCINTĂ, Director, Orange Systems, a remarcat: „Cursul de Front-End era parte din programul de internship JUMP de la Orange Systems, hub-ul IT al Orange Moldova, pe care îl oferim aici, acasă. Acum, mă bucur că acesta este organizat la Orange Digital Center, pentru a oferi oportunitatea celor prezenți să obțină un loc de muncă în domeniu și să devină colegii noștri.”
Pe parcursul celor 50 de lecții, care au totalizat 100 de ore, cursanții au studiat module de bază și au creat 5 lucrări pentru portofoliul lor. Subiectele abordate în cadrul cursului au inclus:
Fundamentele limbajelor de marcare și stilizare, cum ar fi HTML și CSS.
JavaScript și manipularea DOM-ului.
Framework-uri și biblioteci în programarea orientată pe obiect.
Inițierea în profesie și cum să gândești ca un dezvoltator web.
Mentoratul dedicat și îndrumarea oferită de Inga ȚARELEA, Software Developer la Orange Systems, au reprezentat factori cruciali în progresul obținut de cursanți.
Inga ȚARELEA, mentora cursului Front-End Developer, a menționat rezultatele programului: „Sunt convinsă că în curând vom deveni colegi cu toți absolvenții cursului. Mă mândresc cu rezultatele lor; au fost dedicați, venind la cursuri după programul lor de lucru și au creat lucrări remarcabile pentru portofoliu.”
Pe 5 decembrie, am celebrat succesul celor 25 de absolvenți, cu o rată de succes de peste 80% la testul final, și cu portofolii impresionante pe care le pot prezenta cu încredere la interviurile de angajare.
Absolvenții au parcurs un drum impresionant în domeniul IT, unii dintre ei au făcut primul pas la cursul „Fundamentele IT” din această vară, după care au ales să se specializeze în domeniul Front - End. Datorită eforturilor depuse și dedicației, chiar în paralele cu participarea în program, aceștia au aplicat și unii au fost selectați la internship-ul JUMP la Orange Systems.
Acum, după finalizarea cursului de Front-End Developer, sunt pregătiți să-și lanseze carierele de succes, echipați cu cunoștințe solide și având posibilitatea de a se angaja la Orange Systems, unul dintre cele mai prestigioase hub-uri IT din țară.
Programul de învățare Front-End Developer este lansat de Fundația Orange în parteneriat cu Proiectul Tehnologiile Viitorului, finanțat de USAID, Suedia și Marea Britanie, implementat de Acceleratorul de Inovații și Antreprenoriat Dreamups, sub umbrela Orange Digital Center.
Despre Orange Digital Center
Orange Digital Center este un hub de învăţare pe parcursul vieţii, unde fiecare poate dobândi competențele digitale şi antreprenoriale necesare unui viitor tehnologizat. Aici, oameni din diferite categorii de vârstă pot să își descopere potențialul, să își perfecționeze abilitățile profesionale sau să se recalifice pentru o meserie a viitorului.
Orange Digital Center este o inițiativă socială a Grupului Orange și este implementat în Republica Moldova de Fundația Orange, în parteneriat cu Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” și Proiectul Tehnologiile Viitorului, finanțat de USAID, Suedia și Marea Britanie.
Mai multe detalii despre Orange Digital Center sunt disponibile pe digitalcenter.orange.m.
/P/ Acest material este un articol comercial și nu prezintă punctul de vedere al redacției TV8. Instituția nu poartă responsabilitate pentru conținutul textului de mai sus.