Comisia Electorală Centrală (CEC) a înregistrat, în cadrul ședinței de astăzi, 26 ianaurie, grupul de inițiativă pentru colectarea semnăturilor în vederea inițierii procedurii de amalgamare voluntară a satului Floreni din raionul Anenii Noi cu orașul Sîngera din municipiul Chișinău. Grupul este format din 32 de persoane și va colecta semnături până la 26 martie.
„Examinând documentele prezentate, Comisia a constatat că procedura de constituire a grupului de inițiativă a fost realizată cu respectarea cerințelor legale stabilite în acest sens, iar toate persoanele propuse ca membri ai grupului de inițiativă îndeplinesc condițiile legale pentru a fi înregistrate în această calitate și se încadrează în limita plafonului stabilit pentru componența numerică a grupurilor de inițiativă”, informează CEC.
Potrivit hotărârii Comisiei grupul de inițiativă va colecta până la data de 26 martie 2024, semnăturile a cel puțin 10% din numărul cetățenilor cu drept de vot care domiciliază în satul Floreni, raionul Anenii Noi (ceea ce constituie un număr de 330 din numărul total de 3 294 de alegători la data de 26 ianuarie 2024), în conformitate cu prevederile cadrului legal.
CEC va oferi membrilor grupului de inițiativă legitimații și liste de subscripție pentru colectarea semnăturilor.
Proiectul de lege care prevede principiile, criteriile, condițiile și procedura de comasare voluntară a unităților administrativ-teritoriale de nivelul întâi a fost aprobat la 24 mai 2023, de Guvernul Republicii Moldova.
Conform proiectului, procesul de amalgamare voluntară este inițiat prin decizii ale consiliilor locale ale unităților administrativ-teritoriale de nivelul întâi, adoptate cu votul majorității consilierilor locali aleși. Populația unității administrativ-teritoriale amalgamate trebuie să fie de minim 3000 de locuitori.
Guvernul informa atunci că va susține localitățile amalgamate prin acordarea surselor financiare pentru stimularea bugetelor.
De asemenea, localitățile vor beneficia de suport financiar pentru dezvoltarea infrastructurii și pregătirea procesului de amalgamare voluntară. În acest sens, pentru anul 2023 în legea bugetului de stat au fost planificate 250 milioane de lei.
Conform datelor statistice, administrația publică locală este extrem de fragmentată, aproape 90% din unitățile administrativ-teritoriale de nivelul I având o populație redusă, sub 5000 de locuitori.
Astfel, amalgamarea voluntară a UAT se va realiza cu respectarea următoarelor câtorva condiții cumulative de bază: teritoriul UAT amalgamate trebuie să fie continuu; populația UAT amalgamate trebuie să fie de regulă, de minim 3000 de locuitori, conform datelor oficiale privind populația furnizate de Biroul Național de Statistică.
Totodată, distanța de la centrul administrativ al UAT amalgamate până la centrul oricărei din UAT care o compun nu trebuie să depășească 25 kilometri, calculată corespunzător drumurilor existente.