În cele mai multe orașe din țară, primarii au fost aleși din primul tur. Comisia Electorală Centrală va veni cu informații oficiale despre rezultate la ora 15:00. Până atunci, de pe site-ul oficial al autorității electorale aflăm că în 22 din cele 32 de centre raionale avem deja primari aleși. Statistica arată că mulți dintre aceștia își vor continua activitatea, fiind la al doilea sau chiar al treilea mandat.
Dacă parcurgem harta Republicii Moldova de la nord la sud, atunci aflați că la Briceni, candidatul socialiștilor a acumulat din prima 83 la sută din sufragii. Astfel, Vitalii Gorodinschii rămâne pentru al treilea mandat.
Scorul a fost strâns la Ocnița. Acolo, exponentul PSRM a obținut puțin peste 50 la sută. O situație similară este și la Glodeni, acolo unde reprezentanta formațiunii Partidul Nostru a acumulat aproape 55 de procente din voturi.
La Dondușeni, cel mai mare scor l-a acumulat un reprezentant al socialiștilor, câștigând lupta cu aproape 60 la sută din sufragii.
Dacă ne deplasăm către Drochia, observăm că Ninca Cereteu rămâne primar pentru al treilea mandat. Candiatul formațiunii Partidul Nostru a acumulat peste 73% dintre voturi. Din acest partid face parte și Alexandr Severin, care a învins la Fălești, cu o majoritate de 72 la sută.
Iar în Soroca, candidata din partea sociliaștilor a acumulat 71 la sută.
În orașul Rezina, Simion Tatarov, reprezentant al Partidului Schimbării, a fost ales din prima cu mai mult de 63%.
Ceva mai spre centru, fotoliul de primar va fi ocupat de PAS, Arcadie Covaliov.
La Orhei, unul din cele importante municipii din țară, detașat a câștigat Cociu Tatiana, cea pentru care în ultimele zile au făcut agitație electorala cei de la Partidul „Șansă”, eliminat din cursa alegerilor. Aceasta a acumulat 58 de procente, următorul pe listă fiind contracandidatul de la PAS, cu doar 17 la sută.
Primarul ales de Criuleni este Mihail Sclifos, reprezentat PSRM, cu un scor de peste 71%.
De remarcat sunt primarii aleși de pe lista independenților, pentru că în 3 cazuri aceștia au învins detașat față de concurenții lor. De exemplu, în orașul Strășeni, Valentina Casian a acumulat aproape 8%, iar în Taraclia, candidatul independent Lupov Veaceslav a ajuns la aproape 90%. Aceeași situație e și la Cahul, unde Nicolae Dandiș a obținut voturile a 73 la sută din cetățeni.
La Hîncești, a câștigat candidatul Partidului Consolidării și Dezvoltării Moldovei, cu aproape 52 la sută, iar la Telenești, învingător este Vadim Lelic, de la PLDM.
Reprezentanți ai PAS au câștigat primăriile de la Ialoveni, cu 73% și Cimișlia, cu 57 la sută.
La Anenii Noi, candidatul PSRM a acumulat peste 78%, iar la Căușeni, Anatolie Donțu, de la Platforma DA, a obținut fotoliul de primar cu mai mult de 76 la sută.
Cu doi primari din primul tur s-a ales și Liga Orașelor și Comunelor, care au câștigat la Leova, cu 73% și la Ștefan Vodă, cu 70 de procente.
De menționat că lupta a fost strânsă în municipiul Bălți. Acolo, alegătorii vor ieși și în al doilea tur, pentru că Alexandr Petkov a acumulat puțin peste 22%, iar pe locul doi s-a clasat Arina Corșicova, cu 21,5%.