În 623 de localități din Republica Moldova au fost aleși primarii din primul tur de scrutin, care a avut loc în data de 5 noiembrie. În alte 265, niciun candidat nu a întrunit mai mult de jumătate din numărul de voturi, așa că peste două săptămâni, alegătorii vor fi chemați din nou la urne, pentru a alege din cei doi candidați care au obținut cel mai mare număr de voturi în primul tur de scrutin.
Acești doi candidați se înscriu în buletinele de vot în ordinea descrescătoare a numărului de voturi acumulate în primul tur de scrutin.
Totodată, în 8 localități, a fost înregistrată o prezență la urne de sub pragul de 25%:
1. sat. Sămănanca, r. Orhei
2. sat. Cunicea, r. Florești
3. com. Nicolaevca, r. Florești
4. sat. Chirsova, UTA Găgăuzia
5. sat. Aluatu, r. Taraclia
6. sat. Cotovscoe, UTA Găgăuzia
7. com. Salcia, r. Taraclia
8. sat. Chioselia Rusă, UTA Găgăuzia
În cazul acestor circumscripții, după declararea alegerilor nevalabile, Comisia Electorală Centrală va dispune organizarea, în termen de 2 săptămâni, a votării repetate în baza acelorași date din listele electorale, cu aceleași candidaturi și aceleași consilii și birouri electorale.
La fel, în cele 2 localități din UTA Găgăuzia, Chioselia Rusă și Cotovscoe unde nu au avut loc alegeri pentru funcția de primar, precum și în satul Cealîc, raionul Taraclia, unde nu a fost ales consiliul local, Comisia Electorală Centrală va examina condițiile pentru organizarea alegerilor parțiale în aceste circumscripții.
La scrutinul de duminică, 5 noiembrie, au participat peste 1 milion 147 mii de alegători, dintre aceștia 55.36% fiind femei și 44,64 % sunt bărbați.