Astăzi zeci de medici de pe ambulanță s-au adunat în centrul capitalei. Au marcat pentru prima dată Ziua Națională a Ambulanței, dar și 20 de ani de la înființarea serviciului de asistență medicală urgentă. Cu această ocazie, specialiștii au arătat cum se acordă primul ajutor medical și au demonstrat cât de mult contează pentru șansele la viață a oamenilor ca medicii de la salvare să fie dotați așa cum se cuvine.
Acest bărbat, pe nume Gheorghe Gonța, activează în serviciul de urgență din anul 1977, iar din 2002 este șeful serviciului de urgență din Nisporeni. Spune că în cei peste 45 de ani de experiență lucrurile au evoluat mult, în schimb, lipsa forțe de muncă este o problemă tot mai serioasă.
„Pe parcurs, serviciul de urgență a demonstrat că este un serviciu de valoare. Populația este mulțumită și după cum vedeți se dezvoltă. Desigur că sunt probleme, lipsa cadrelor medicale, în special medici, dar sperăm să se rezolve”.
În cadrul evenimentului au fost prezentate cele mai moderne ambulanțe, dotate cu aparataj de ultimă generație, vital în cazul multor accidente sau probleme de sănătate.
„Această ambulanță este mai spațioasă și mai modernă. Este dotata cu aparataj de ultima generație, printre care electrocardiograf pentru a transmite datele la distanța, defibrilator modern, necesar în caz de stop cardiorespirator și aparat pentru respirație artificială”.
„Fiecare aparat își are funcția sa și de fiecare aparat este nevoie pentru a salva o viață, un aparat în minus poate fi și minus o viață, plus unul, o viață în plus. Sunt aparate care au fost bune, iar acum au și-au pierdut din valoare. Acum suntem dotați, suntem în siguranță, iar populația poate fi sigură că putem acorda ajutor medical la cel mai înalt nivel”.
În Republica Moldova sunt 434 de ambulanțe, 130 fiind achiziționate în 2020. Zilnic serviciul 112 înregistrează circa 8000 de apeluri, din care 75 % sunt apeluri care necesită intervenția imediată a medicilor de la salvare.