Între muncă și studii. Numărul tinerilor din Moldova care lucrează și învață în același timp este în creștere comparativ cu anul trecut, totuși, destul de mic - doar 3%. De altă parte, circa 28% din tinerii cu vârste de 15 - 34 de ani nu fac nici una, nici alta, adică sunt parte din grupul NEET. Motivul cel mai frecvent este grija de familie, respectiv tinerele cu responsabilități familiale reprezintă circa 66,8%.
Tinerii de 15-34 de ani care nu fac parte din populația ocupată și care nu urmează un nivel de educație sau un curs de formare profesională constituie grupul NEET (din engleză: Persons Not in Employment, Education or Training) și se estimează pentru categoriile de vârstă 15-24 de ani, 15-29 de ani și 15-34 de ani.
Potrivit Biroului Național de Statistică, în trimestrul IV 2023, în Republica Moldova proporția tinerilor NEET a fost de 28,1%, în descreștere cu 0,6% față de aceeași perioadă a anului 2022 (28,7%) și a constituit 164,5 mii. Dintre aceștia, în vârstă de 15-24 de ani au fost 31,6 mii de persoane, iar de 15-29 de ani – 90,2 mii. În toate grupele de vârstă, majoritatea o alcătuiesc femeile: 62,4% în grupa de 15-24 de ani, 66,4% la cea de 15-29 de ani și 65,6% la cea de 15-34 de ani.
![](https://tv8.md/resources/2024/03/19/183ad718-ed5d-4ad8-85a9-1dbb5136dcdd_tineriteen.png)
Cei mai mulți tineri care nici nu muncesc, nici nu învață au între 30-34 de ani și constituie 45,1%, urmați de cei de 25-29 de ani - 35,7%. În funcție de motivul pentru care persoana nu lucrează sau nu studiază/învață, predomină persoanele care îngrijesc de familie, cu o pondere mai mare la persoanele de 30-34 de ani.
Datele BNS, scot în evidență diferențe de gen semnificative la toate trei grupe de vârstă. Astfel, femeile formează majoritatea persoanelor cu responsabilități familiale, înregistrând valori cuprinse între 53,1% și 66,8%, iar în grupa 30-34 de ani tocmai 72,4%, în timp ce bărbații dețin ponderi cel mult până la 2,5%. Pe de altă parte, bărbații prevalează în categoria persoanelor care au un loc de muncă peste hotare sau care intenționează să plece la lucru peste hotare.
![](https://tv8.md/resources/2024/03/19/5e38f46f-8fd0-48a1-b440-92e52cb5e1c3_tinerineet.png)
De altă parte, tinerii care muncesc și învață au marcat 3,0%, fiind în creștere cu 0,3 puncte procentuale față de trimestrul IV 2022, când a constituit - 2,7%. Ponderea cea mai mare a acestora, de 7,2%, a fost înregistrată la tinerii de 20-24 de ani.
Totodată, tinerii care nu lucrează, dar urmează un nivel de educație și/sau un curs de formare profesională, au atins ponderea de 27,9%, sau cu 1,0 puncte procentuale mai mult față de trimestrul IV 2022 (26,9%). Iar tinerii care muncesc, dar nu învață, au constituit 35,1%, în creștere cu 0,1 puncte procentuale față de trimestrul IV 2022.
![](https://tv8.md/resources/2024/03/19/4025137f-a1cc-47fa-acaa-459655c1b239_tineriteen2.png)
În numărul total de tineri o categorie aparte o formează persoanele plecate peste hotare la lucru sau în căutare de lucru pentru o perioadă mai mică de un an care nu urmează un nivel de educație sau formare profesională, care au constituit 5,9%, fiind în descreștere cu 0,8 puncte procentuale față de anul precedent. Cea mai mare pondere în această categorie a fost înregistrată la tinerii de 30-34 de ani (8,3%).