Primarul Capitalei, Ion Ceban, degrevat din funcție pe durata campaniei electorale, s-ar fi aflat la Moscova în data de 24 februarie 2022, ziua în care armata rusă a lui Vladimir Putin a invadat Ucraina. Portalul de investigații din Estonia, Delfi, scrie că edilul ar fi zburat în capitala Rusiei, cu o zi înainte, împreună cu soția.
Jurnaliștii estonieni atrag atenția asupra faptului că vizita lui Ceban la Moscova nu a fost anunțată public și nici nu a fost trecută în calendarul de lucru al primarului. Nu se știe cu cine s-a întâlnit edilul acolo și nici ce subiecte au fost discutate.
După vizita de la Moscova, cuplul ar fi trebuit să plece spre Bangkok. Potrivit Delfi, Ion și Tatiana Ceban aveau bilete pentru zborul Moscova-Bagkok cu data de 26 februarie.
Totuși, primarul ar fi zburat în data de 25 februarie singur de la Moscova la Sankt Petersburg, ulterior la Berlin, iar de acolo s-ar fi întors în Moldova prin România în noaptea de 26 februarie.
Totuși, în ciuda faptului că nu se afla în țară, s-a implicat activ în acțiunile de gestionare a fluxului de refugiați care au sosit la Chișinău încă din prima zi de război.
„Administrația municipiului Chișinău este pregătită să intervină în situația de criză. La ședințele desfășurate astăzi am discutat cum acționăm”, a scris Ion Ceban pe pagina sa de Facebook în data de 24 februarie 2022, la ora 18:00.
Echipa sa de la Primărie s-a implicat activ în procesul de gestionarea a fluxului de refugiați ucraineni, veniți cu miile în Republica Moldova.
"Administrația municipiului Chișinău este pregătită să rezolve situația de criză. La ședințele desfășurate astăzi am discutat etapele activității", a scris Ion Ceban pe 24 februarie 2022 la ora 18:00 pe pagina sa de Facebook. Postul său a fost dedicat refugiaților de război, care au fost relocați cu mii de oameni în Moldova din cauza izbucnirii războiului. Ceban a publicat mai multe postări similare în acea zi, dar și în zilele următoare, unde a vorbit despre organizarea asistenței refugiaților, disponibilitatea de locuințe și puncte de donație.
Jurnaliștii estonieni de investigație au încercat să obțină o reacție de la primarul Chișinăului, Ion Ceban, însă acest nu le-ar fi răspuns la apeluri și mesaje. Cei de la Delfi au discutat în context și cu Indrek Kannik, directorul Centrului Internațional de Studii pentru Apărare.
„Din punctul de vedere al securității, Republica Moldova se afla atunci într-o situație extrem de complicată. Planul rusesc era să cucerească rapid Odesa. De acolo, frontiera de stat a Republicii Moldova este foarte aproape. Situația era critică, pentru că dacă Rusia ar fi început să se simtă confortabil în Ucraina, următorul pas ar fi fost răsturnarea puterii de la Chișinău”, a declarat expertul.
Nu se știe dacă rușii aveau deja atunci un plan clar pe cine să pună la putere în Republica Moldova, a spus Kannik, în opinia căruia, ruși au înțeles că nu mai pot câștiga cu politicieni precum Igor Dodon în Moldova sau Viktor Ianukovici în Ucraina.
Expertul consideră că drept circumstanță atenuantă pentru Ion Ceban ar putea servi totuși biletele pe care la avea către Bangkok. „Aș putea crede că și-a planificat două zile de pauză la Moscova, înainte de călătoria spre Thailanda, dar totuși, cea mai ieftină, mai rapidă și mai ușoară cale către Bangkok este de la Chișinău prin Istanbul”, a spus Kannik.
Am cerut și noi reacția primarului Ion Ceban la investigație. Nu ni s-a răspuns, deocamdată, la solicitare adresată consilierei acestuia, Natalia Ixari.
Ion Ceban a devenit primar al municipiului Chișinău în anul 2019, pe listele Partidului Socialiștilor. Ulterior, Ceban a părăsit formațiunea și și-a creat propriul partid, MAN.