Șeful diplomației Republicii Moldova Nicu Popescu, împreună cu Președinta Maia Sandu au transmis mesaje cu prilejul celebrării astăzi, 17 ianuarie, a Zilei Diplomatului.
Șefa statului a subliniat că, prin eforturi diplomatice, s-a reușit stabilirea și aprofundarea parteneriatelor în domeniul apărării și securității, ceea ce contribuie la protejarea cetățenilor și a statului. La fel, Președinta Maia Sandu a menționat și despre operațiunea de evacuare a cetățenilor moldoveni din Fâșia Gaza, succesul căreia a depins de profesionalismul și capacitățile de negociere ale diplomaților moldoveni.
„Decizia privind deschiderea negocierilor de aderare la Uniunea Europeană – realizarea principală a guvernării și diplomației moldovenești – pune Republica Moldova pe un făgaș ireversibil de schimbare în bine. Integrarea europeană nu mai este doar un domeniu de politică externă, ci un proiect național, la realizarea căruia participă toți cetățenii, întreaga societate”, a declarat Președinta Maia Sandu.
Președinta a mai subliniat despre faptul că urmează un proces complex de armonizare a legislației la standardele europene, formarea echipei de negociatori cu UE și continuarea reformelor și procesului de modernizare europeană a Moldovei.
„Stimați diplomați, aveți recunoștința mea pentru dăruirea cu care vă faceți datoria. Contribuția fiecăruia dintre voi, de la angajații centralei MAEIE până la diplomații și angajații ambasadelor și consulatelor Moldovei din întreagă lume, este importantă pentru țară, pentru apărarea intereselor cetățenilor noștri. Mizăm în continuare pe profesionalismul diplomaților care vor ghida pașii pe care urmează să-i parcurgem până de aderare. Avem mult de lucru, dar am încredere că putem parcurge acest drum cu bine”, a punctat Președinta Maia Sandu.
La fel, și Nicu Popescu în context i-a felicitat cu căldură „atât pe cei care în prezent își dedică eforturile diplomației țării noastre, cât și pe cei care, de-a lungul timpului, au fost artizanii relațiilor noastre externe”.
„În cadrul internațional curent, diplomația Republicii Moldova este focusată pe apropierea țării noastre de Uniunea Europeană, dialogul cu țările partenere, promovarea diplomației economice și acțiuni pentru diasporă. Notabile în acest sens sunt decizia de a iniția negocierile de aderare și reducerea tarifelor de roaming între Republica Moldova și UE. Diplomația este activă în interacțiunile bilaterale și multilaterale cu statele partenere, inclusiv pentru asigurarea păcii și securității regionale, în timp ce promovarea produselor autohtone, inclusiv a celor agricole pe piețele străine, evidențiază un angajament puternic în domeniul diplomației economice. În paralel, acțiunile pentru diasporă, manifestate prin evenimente culturale și semnarea acordurilor cu beneficii concrete pentru cetățenii noștri din străinătate, cum ar fi acordurile sociale sau cele privind permisele de conducere, reflectă diplomația noastră activă în sprijinul diasporei”, a declarat oficialul.
„Prin colaborare și determinare, am reușit să consolidăm parteneriate, să apărăm interesele naționale și să aducem Moldova în atenția comunității globale.
Împreună, am depășit provocări și am sărbătorit succese, demonstrând unitate și reziliență în fața diverselor provocări globale.
La Mulți Ani tuturor actualilor și foștilor colegi din cadrul serviciului diplomatic al Republicii Moldova!”, a spus diplomatul.