Federația Moldovenească de Fotbal (FMF) a procedat corect atunci când a permis ca pe stadionul de la Tiraspol să fie jucate meciuri internaționale de fotbal. Declarația a fost făcută de șeful FMF, Leonid Oleinicenko, în ediția de luni, 4 decembrie, a emisiunii „Новая неделя”, de la TV8.
În context, Leonid Oleinicenko spune că FMF nu are nicio legătură cu faptul că unii suporteri nu au putut ajunge la meciurile de fotbal jucate într-o regiune a țării necontrolată de Chișinău. Președintele FMF s-a referit inclusiv la cazul fotojurnalistei Elena Covalenco, care în luna septembrie, nu a putut ajunge la un meci de fotbal jucat în stânga Nistrului, după ce a aflat că a fost declarată indezirabilă în regiune.
„Problemele legate de accesul la meciurile de pe stadionul Sheriff din Tiraspol nu au nicio legătură cu activitățile Federației de Fotbal din Moldova (FMF) și sunt cazuri izolate. Marea majoritate a suporterilor pot asista la aceste meciuri iar stadionul este asigurat cu un nivel adecvat de securitate. Iar acei jurnaliști sau deputați cărora autoritățile de pe malul stâng le-au refuzat intrarea, ar fi putut fi interziși și dacă mergeau acolo la nuntă alte evenimente culturale”, a menționat Oleinicencko.
Elena Covalenco a fost informată în data de 21 septembrie că nu poate merge în stânga Nistrului, pe motiv că pretinsele autorități de la Tiraspol au declarat-o „indezirabilă” pe o perioadă de trei ani, în contextul în care în luna iulie curent jurnalista documentase un reportaj în regiune.
Organizațiile neguvernamentale de media au condamnat perpetuarea practicilor abuzive și ilegale din partea Tiraspolului în raport cu jurnaliștii și au cerut autoritățile de la Chișinău să întreprindă măsurile necesare în vederea asigurării drepturilor și libertăților garantate de lege presei.
Și Biroul politici de reintegrare a condamnat măsurile abuzive în raport cu Elena Covalenco. În opinia Biroului, această regretabilă acțiune demonstrează că Tiraspolul urmărește o altă agendă decât cea declarată public, aducând procesul de negocieri în impas.