Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) a făcut totalizarea campaniei electorale pentru alegerile locale care se vor desfășura duminică, 5 noiembrie. În cadrul unui briefing de presă, candidatul PAS pentru funcția de primar al municipiului Chișinău, Lilian Carp, a declarat că în Capitală „lupta electorală se dă între normalitate și corupție, între forțele democratice, cu adevărat proeuropene și politicieni care-și schimbă valorile în funcție de circumstanțe”.
Totodată, acesta s-a referit și la activitatea lui Ion Ceban. În replică, primarul suspendat al capitalei în perioada electorală, susține că „asistă la o campanie de denigrare sistematică și la atacuri mediatice menite să discrediteze atât partidul MAN, cât și pe acesta personal”.
La briefing a participat și președintele PAS, Igor Grosu, care menționat că PAS participă la alegeri cu 702 candidați pentru Primării, 1158 de candidați la funcția de consilieri raionali și 9312 candidați la consiliile locale.
„Pentru ca programele de dezvoltare să continue, avem nevoie de primari cu adevărat europeni. Un primar european este acel primar care se gândește la dezvoltarea și viitorul localității sale. Primarul este legătura dintre Guvern și cetățean. Este cel care gestionează bugetul local, este cel care aduce proiecte pentru localitățile sale și cel care le implementează eficient. Este important să avem cât mai mulți oameni onești la conducerea primăriilor și consiliilor locale. La alegerile din 5 noiembrie, PAS merge cu 702 candidați pentru Primării și 1158 de candidați la funcția de consilieri raionali și 9312 candidați la consiliile locale”, a menționat Grosu.
Totodată, Lilian Carp a vorbit despre perioada campaniei electorale, referindu-se și la activitatea lui Ion Ceban pe parcursul celor patru ani în fruntea Primăriei.
„Suntem pe ultima sută de metri din campania electorală locală. A fost o perioadă plină de evenimente – am mers la oameni, am vorbit cu ei și i-am ascultat. În paralel, cei din partidul-primărie, în frunte cu primarul minciună Ceban, au stat prin subsoluri și le-au arătat cetățenilor tot felul de grafice rupte de realitate. Fix așa cum a făcut-o și în 2019 Ceban, drept că atunci nu-i era rușine cu Dodon și socialiștii săi. Acum e, chipurile, „pro-european”, dar vorbind în fapte – din tot ce a promis a realizat timp de 4 ani, doar 13 % și niciun proiect major care să aducă confort în viața noastră. Acum, dacă ne uităm la programul electoral din 2019 o să rămâneți uimiți că majoritatea promisiunilor se repetă. S-a schimbat doar culoare pliantului.
Pe 5 noiembrie, dar mai ales pe 19 noiembrie, nestimat partid-primărie, în frunte cu Ceban – o să vă duceți după „ruskii korabli” la prietenii voștri … în aceeași direcție. Lupta aceasta nu este între mine și Ion Ceban. Lupta aceasta este între normalitate și minciună, între viziunile Partidului Acțiune și Solidaritate și viziunea partidului-primărie – dacă ea există, că eu nu am văzut-o și nici oamenii nu au văzut-o.
Este o luptă între noi, cei care credem în valorile europene, democrație, stat de drept, integritate și confort – și ei, cei care își schimbă părerile așa cum le este convenabil, ba sunt împotriva integrării europene – și pe urmă brusc devin pro-europeni, ba sunt apolitici – și pe urmă brusc își construiesc din primărie, partid”, a afirmat Carp.
Între timp, primarul suspendat al capitalei în perioada electorală, Ion Ceban, susține că „asistă la o campanie de denigrare sistematică și la atacuri mediatice menite să discrediteze atât partidul MAN, cât și pe acesta personal”.
„Campania electorală trebuie să se desfășoare pe principii corecte și echitabile. MAN desfășoară o campanie corectă și totodată suntem martori a unor tactici care au depășit limitele. Asistăm la o campanie de denigrare sistematică și la atacuri mediatice menite să discrediteze atât partidul MAN, cât și pe mine personal. Nu avem nimic împotriva la nimeni, solicităm doar să se respecte legea. Ne dorim o campanie corectă, bazată pe propuneri constructive. Avem încredere în abilitatea cetățenilor de a face alegeri informate și înțelepte”, a scris Ceban Pe Facebook.
Alegerile generale locale vor avea loc pe 5 noiembrie. În prezent, pe listele electorale figurează 2 761 954 de cetățeni cu drept de vot. Pentru cele 898 de funcții de primar, au fost înregistrați peste 3 900 de candidați, iar pentru cele 11 058 mandate de consilier în consiliile locale - peste 56 mii de persoane.
Pentru funcția de primar general al mun. Chișinău, au fost înregistrați 27 de candidați.