Sobele defecte și exploatarea incorectă a surselor de încălzire continuă să facă victime. De la începutul anului 2024, adică în mai puțin de o lună, în Moldova s-au produs 176 de incendii în care și-au pierdut viața 15 persoane. Potrivit unui studiu IGSU, cei mai vulnerabili sunt oamenii din satele mici care se află la o distanță mai mare de 16 km de unitățile de salvatori și pompieri. Totodată, este vorba în special de bărbați de 61-80 de ani, fără loc de muncă, care locuiesc singuri și au un mod de viață antisocial.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență anunță că de la începutul sezonului rece, salvatorii și pompierii au informat peste 76 de mii de persoane despre riscurile utilizării sobelor defecte. Aceștia, au reușit să ajungă în circa 31 de mii case de locuit din peste 1200 localități din țară.
Cu toate astea, au fost identificate grupuri de persoane care sunt cele mai expuse acestor riscuri. Potrivit unui studiu efectuat de IGSU, în baza criteriilor de risc, s-a stabilit profilul persoanelor cel mai des afectate de incendii și intoxicații.
În acest sens, cei mai vulnerabili devin oamenii din localitățile rurale, îndepărtate de centrele raionale, cu un număr mic de locuitori și care se află la o distanță mai mare de 16 km de unitățile de salvatori și pompieri. În acest grup se încadrează și bărbații cu vârsta cuprinsă între 61-80 de ani, neangajați în câmpul muncii, care locuiesc de unii singuri, dar și au un mod de viață antisocial.
Astfel, IGSU îndeamnă cetățenii să fie mai atenți față de persoanele în etate, cele singuratice, dar și cele care suferă de boli cronice acute sau cele cu nevoi speciale. De asemenea, să vină în ajutorul acestor persoane, să verifice sobele, canalele de ventilare și sursele de aprindere a focului, pentru a preveni izbucnirea incendiilor, dar și riscului de intoxicație cu produsele de ardere.