Petru Rotaru a depus joi, 28 septembrie, jurământul de învestire în funcția de ministru al Finanțelor.
„Așteptările societății și ale mediului de afaceri sunt foarte clare. Vrem mai puțină birocrație pentru oamenii de afaceri onești și vrem să acționați cu fermitate împotriva celor care încearcă să facă evaziune fiscală și să ocolească legea.
Vrem mai multă transparență în sfera achizițiilor publice și eficiență în administrarea resurselor statului, inclusiv resursele generate aici pe intern, dar și asistența externă. Experiența dvs în domeniul fiscal este valoroasă pentru continuarea eforturilor de reducere a birocrației în domeniul fiscal și vamal. Anul viitor va intra în vigoare noul Cod Vamal și la care o să aveți mult de lucru pentru a pune în aplicare prevederile acestuia.
Antreprenorii au nevoie de susținere și Guvernul a declarat susținere economiei, în special întreprinderilor mici și mijlocii drept o prioritate la nivel național ”, a declarat președinta Maia Sandu.
Premierul Dorin Recean a transmis miercuri președintei Maiei Sandu, propunerea de numire a lui Petru Rotaru în funcția de ministru al Finanțelor.
În prezent, Rotaru este director la Serviciul Fiscal de Stat, funcție pe care o exercită din martie 2023. Anterior, Rotaru a mai deținut funcția de membru al Curții de Conturi timp de cinci ani.
Petru Rotaru a activat în domeniul financiar fiscal începând 2006, atât în sectorul privat, cât și în sectorul public, inclusiv, în anii 2010-2012 a condus Inspectoratul Fiscal de Stat Ialoveni.
A absolvit facultatea Finanțe la Academia de Studii Economice din Moldova. Totodată, deține și un master în drept financiar fiscal la aceeași instituție.
Anterior, funcția de ministru al Finanțelor a fost ocupată de Veronica Sirețeanu.