Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a ajuns, vineri seară, 12 ianuarie, la Timişoara, România. Imagini cu sosirea ei au fost publicate de Aeroportul Internaţional Timişoara pe pagina de Facebook. Maia Sandu va primi sâmbătă premiul „Timişoara Pentru Valori Europene” într-o ceremonie care va avea loc la Cinema Timiş din centrul oraşului.
„Bun venit Preşedintelui Republicii Moldova, Maia Sandu!”, au notat reprezentanții Aeroportului Internaţional „Traian Vuia” din Timişoara, în postarea de pe Facebook, iar alături au postat trei fotografii.
În două dintre acestea, Maia Sandu poate fi văzută în Salonul Oficial al Aeroportului, în timp ce scrie un mesaj în Cartea de Onoare. Mesajul preşedintelui Republicii Moldova este: „Revin cu drag la Timişoara şi vă sunt recunoscătoare pentru primirea călduroasă. Maia Sandu”.
![](https://tv8.md/resources/2024/01/12/03e1cd99-005d-48a2-bbed-8bfea81ed56e_whatsapp-image-2024-01-12-at-18-18-00.jpg)
Preşedinta Republicii Moldova Maia Sandu va primi premiul Timişoara Pentru Valori Europene, ceremonia fiind programată pentru 13 ianuarie, la ora 11.00, la Cinema Timiş, scrie news.ro.
„Preşedinta Republicii Moldova este prima laureată a celei mai înalte distincţii instituite anul acesta de Municipiul Timişoara. Cu această ocazie, Domnia Sa va fi prezentă la Timişoara pentru ceremonia din 13 ianuarie şi va rosti un discurs despre Europa şi valorile care ne definesc”, a transmis Primăria Timişoara.
Premiul Timişoara Pentru Valori Europene onorează personalităţi recunoscute pe plan internaţional care, cu determinare, curaj şi creativitate, promovează sau apără valorile europene în interiorul şi în afara Uniunii Europene.