Drepturile copilului și paradigma educației în spiritul drepturilor omului au fost discutate în cadrul conferinței științifice internaționale „Statul, securitatea și drepturile omului în era digitală” care a avut loc între 14-15 decembrie la USM. Au fost organizate ateliere de discuții privind drepturile copilului și progresele înregistrate de Republica Moldova în asigurarea eficienței mecanismelor de protecție a familiei și copiilor.
Atelierele dedicate drepturilor copiilor și-au desfășurat lucrările în contextul discuțiilor cu privire la Implementarea de către Republica Moldova a recomandărilor ONU pentru drepturile copilului.
Discuțiile au accentuat progrese importante ale Republicii Moldova pe dimensiunea protecției copilului, dar și au vociferat probleme și provocări. Secretarul de stat al Ministerului Justiției, Nadejda Burciu, a vorbit despre modificările legislative din ultimii ani în acest sector, iar secretarul de stat al MAI, Jana Costachi a subliniat că sunt necesare resurse umane calificate în domeniul drepturilor copilului
Atelierele dedicate abordării problematicii drepturilor copilului, au pus în discuție, probleme care au fost generate de pandemie, probleme ce sunt necesare a fi conștientizate în contextul erei digitale, probleme generate de războaie etc. – context în care copiii sunt extrem de vulnerabili.
În context, Andrew Painter, ofițer superior de protecție în cadrul UNHCR în Moldova a vorbit despre criza refugiaților, numărul mare de copii și de efortul depus în vederea susținerii și protejării acestora.
Reprezentantul UNICEF, Traian Țurcan a subliniat necesitatea consolidării eforturilor societății, a organizațiilor internaționale, a mediului academic și a autorităților pentru a asigura protecția copiilor.