La mulți ani, Chișinău! Astăzi, de „Acoperământul Maicii Domnului”, este hramul Capitalei, zi liberă pentru bugetari. Deși, oficial, Chișinăul a împlinit în iulie 587 de ani de la fondare, îl sărbătorim, tradițional, în data de 14 octombrie. În acest an, locuitorii și oaspeții orașului vor avea parte de voie bună, creată de mai mulți artiști care vor urca pe scena Marii Adunări Naționale, târguri, expoziții, bucate tradiționale.
Sărbătoarea va începe cu depuneri de flori, la ora 08:30, la monumentul lui Ștefan cel Mare și Sfânt.
Între 09:00 - 10:30, va fi oficiată liturghia de hram la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului”.
De la 11:00 până la 11:45, în Piața Marii Adunări Naționale, va avea loc festivitatea de inaugurare a sărbătorii hramul orașului Chișinău. Vor urca pe scenă: Cristina Scarlat, Capela Corală Academică „Doina”, Nicolae Gribincea și „Plăieșii”, Maria Iliuț și „Crenguță de Iederă”, Ansamblul folcloric „Romanița” etc.
Între 11:45-13:30, tot în PMAN, vor participa, la Tabloul Focloric „Ca la Hram”: orchestra de instrumente aerofone, Maria Iliuț și „Crenguță de Iederă”, Nicolae Gribincea și „Plăieșii”, Ansamblul folcloric „Romanița”, dansatori populari etc.
În parcurile și scuarurile renovate, între 14:00-18:00 – Divertisment muzical „Orașul meu, iubite Chișinău...”, cu participarea Colectivelor artistice ale Direcției Generale Cultură și Patrimoniu și Colectivele artistice ale Centrelor de Creație municipale.
De la 18:30 până la 20:00, în PMAN, se va da Concertul de Fanfară „În oraș la Chișinău”, coordonator Veaceslav Veste și coregrafie - Ansamblul folcloric „Romanița” și dansatori populari
Ulterior, până la 23, va avea loc „Hora Chișinăului” - Caleidoscop muzical. Între 20:00-20:45 putem asculta băieții de la Zdob și Zdub. Apoi, până la 22:15, va urca pe scenă orchestra municipală de muzică populară condusă de Frații Advahov cu Zinaida Julea, Adriana Ochișanu, Gabriel Nebunu, Maria Iliuț și „Crenguță de Iederă”, Ansamblul „Ștefan-Vodă”, etc.
Iar invitatul special va fi trupa Holograf din România, care va evolua pe scenă în intervalul orelor 22:15-23:00.
În zilele de 14-15 octombrie, pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, între intersecțiile Bodoni și V. Alecsandri, cetățenii vor putea găsi bucate tradiționale și produse autohtone, precum și lucrări ale meșterilor populari.
![](https://tv8.md/resources/2023/10/05/8b61f14f-6b9e-4290-a74b-4dade933656a_image2023-10-05182949633.png)